(KOS Medya – 19 Eylül 2014)

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması çağrısıyla bugün bir araya gelen yaşam savunucuları 3. Köprü ÇED sürecinin bir an önce başlatılması için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi, dilekçelerini müdürlüğe teslim etti.

altAitH-0KKWt0XYhlIP5MetOUWUniaG8NIk2Bn9lpMoJCT

Yaşam kaynağı kuzey ormanlarını katlederek ilerleyen 3. köprü talan projesinin durdurulması için bugün 13.30’da yaşam savunucuları Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması’nın çağrısıyla İstanbul – Balmumcu’da bulunan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Basının yoğun ilgisi ve milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Melda Onur, Mahmut Tanal ve Gürsel Tekin’in desteğiyle gerçekleşen eylemde, yaşam savunucuları hukuksuz 3. köprü projesi hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği “ÇED zorunluluğu” kararının bir an önce uygulanmasını talep eden dilekçelerini de yanlarında getirdiler.

Dilekçelerin teslim edileceği eyleme bir TOMA, iki çevik kuvvet otobüsü de eşlik etti

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde bir TOMA ve iki çevik kuvvet otobüsü eşliğinde gerçekleştirilen basın açıklamasını Kuzey Ormanları Savunması’ndan Hasan Fazıl Afacan gerçekleştirdi. 3. köprü projesindeki hukuksuzluklara dikkat çekilen basın açıklamasında “hukuk altAm3IMwNrMbPabq__58Iw_UaSepnOgF8sm90V7azllmsQtanımaz iktidarı; kentimizi, doğamızı ve Marmara Bölgesi’ni büyük bir çevre felaketine sürükleyen 3. köprü hakkındaki mahkeme kararını uygulamak zorunda bırakmanın, ancak kitlesel bir seferberlikle ve ısrarlı bir eylem süreciyle mümkün” olduğu vurgulandı.

Basın açıklaması ardından altı sorunun yanıtlanması talebiyle dilekçeler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne teslim edildi. Dilekçedeki sorular şöyle:

“1- Kuzey Marmara Otoyolu projesi inşaat ruhsatı iptal edildi mi? 2- Kuzey Marmara Otoyolu projesi ÇED süreci başlatıldı mı? 3- ÇED süreci altAs4aReRmecXVf7WkaCc8VtthxHQpmcHzy9aZKyYOpOzFbaşlatıldıysa hangi ÇED firmasıyla çalışılacak? 4- ÇED süreci başlatılmadıysa ne zaman başlatılacak? 5- Kuzey Marmara Otoyolu projesinin ÇED sürecinde muaf tutulduğu dönemde yapılan çalışmalarda meydana gelen çevresel etkiler ne boyuttadır? 6- Bununla ilgili değerlendirme raporu mevcut mu?”

 

Gerçekleştirilen basın açıklaması ise şöyle:

3. KÖPRÜ İNŞAATINI DURDURUN, MAHKEME KARARINI UYGULAYIN!

3. KÖPRÜ CİNAYETTİR!

29 Mayıs 2013 tarihinde yapımına başlanmış olan İstanbul Boğazı 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi inşaatı, İstanbul ve Marmara’da büyük bir çevre kırımı ve su krizi yaratarak devam etmektedir. Bilim insanlarının, çevre örgütlerinin ve İstanbul halkının projeye itiraz ederken vurguladığı gerekçeler, inşaatın sürdüğü bir yıl içinde tartışma götürmez gerçeklere dönüşmüştür.

3. KÖPRÜ HUKUKSUZDUR!

altAigdQJhAxvKXGpog18bBb0kzSs-mOx6FUPwFGSmgDQkk3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesi ihalesi ve inşaatı, iktidar tarafından meslek örgütlerince açılmış onlarca dava devam ederken,  2013 yılında Çevre Kanunu’na eklenen geçici bir madde ile Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği hükümlerinden muaf tutularak başlatılmıştır. Ancak çevre kırımını tetiklediği açık olan büyük ve riskli projelerin ÇED muafiyetinden yararlanmasına imkan veren söz konusu geçici madde, “planlama aşaması geçmiş ve ihale süreci başlamış olan projeler” ibaresi de dahil, 3 Temmuz 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiştir. Söz konusu karar, 3. Köprü’yü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu projesini, ÇED muafiyeti kapsamından çıkartarak, yeni bir sürecin başlatılmasını hukuken zorunlu hale getirmiştir.

Büyük bir ormanlık alanı hızla yok eden ve Marmara bölgesinde telafisi mümkün olmayan çevre etkileri yaratan 3. Köprü inşaatının, iktidar tarafından, Anayasa Mahkemesi’nin çevre etki değerlendirmesi konusundaki açık kararına karşın, “geriye yürümezlik”  gerekçesinin arkasına sığınılarak sürdürülmesi açık bir anayasal suç, hukuk tanımazlık ve doğa düşmanlığı örneğidir.

 Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması olarak, hukuk tanımaz iktidarı kentimizi, doğamızı ve Marmara Bölgesi’ni büyük bir çevre felaketine sürükleyen 3. Köprü hakkındaki mahkeme kararını uygulamak zorunda bırakmanın, ancak kitlesel bir seferberlikle ve ısrarlı bir eylem süreciyle mümkün olduğunu biliyoruz.  Bugün bu nedenle buradayız. Bu vahşeti durdurma iradesinin tohumları yıllar önce atıldı, biz tüm İstanbul halkını bu tohumları büyütmeye, bu vahşeti hep birlikte durdurmaya çağırıyoruz!

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI – İSTANBUL KENT SAVUNMASI