(Evrensel – 19 Eylül 2014)

Kömürlü termik santrallere dur demek için rotasını Türkiye’ye çeviren Greenpeace’in çevre mücadelesinde aktif rol oynayan gemisi Rainbow Warrior III – Gökkuşağı Savaşçısı – Karabiga Limanı açıklarında bölgedeki termik santral tehlikesine dikkat çekerken; Çanakkale Tabip Odası karada önemli bir çalışmaya imza attı. Karabiga halkına, solunum fonksiyon testi yapıldı.

Greenpeace üyeleri  Cenal Elektrik Üretim AŞ”nin Çanakkale İdare Mahkemesi tarafından ÇED raporu iptal edilen atık depolama sahası projesi alanı yakınlarında “Kaz Dağı Kömür Solumasın” pankartı açıp bölgede yapılması planlanan ve mevcut termik santrallere tepki gösterirken; Çanakkale Tabip Odası’nın standında, termik santrallerin insan sağlığına zararları anlatıldı.

Greenpeace ile ortak yürüttükleri çalışma hakkında bilgi veren Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doçent Doktor Coşkun Bakar, termik santrallerin faaliyet gösterdiği alanlarda alınan her nefesin; en az sigara kadar zararlı olduğu konusunda uyardı:

Gökkuşağı Savaşçısı’nın Karabiga’ya geleceğini öğrendiğimizde, Çanakkale Tabip Odası olarak termik santrallerin havaya ve insan sağlığına zararları konusunda farkındalık yaratmak için buradayız. Solunum Fonksiyon Testi çalışmasıyla,Karabiga’daki mevcut ve yapılması planlanan termik santrallerin solunum fonksiyonlarında zamanla kötü yönde değişim yaratabileceğini anlatmak istiyoruz. İnsanın sağlıklı kalabilmesi için sağlıklı bir çevreye ihtiyacı olduğu bilinciyle oda bünyesinde kurduğumuz Çevre Komisyonunda yıllardır mücadele ettiğimiz alanlardan biri de termik santraller. Bölgedeki mevcut termik santrallerle birlikte planlanan termik santraller de faaliyete geçerse insan sağlığı çok kötü etkilenecek. Hava kirliliği akciğer hastalıklarının en büyük sebeplerinden biri. Özellikle kış aylarında hava kirliliğiyle birlikte akciğer hastalıklarına eğilim de artacak Karabiga gibi termik santral olan bir bölgede yaşayanlar şunu iyi bilsinler ki, sigara içiyorlar. Hiç içmeyenler o havayı soluyarak aslında sigara içiyor, içenlerse daha fazla içmiş oluyor.

Çanakkale Tabip Odasıyla Greenpeace’in ortak yürüttüğü çalışmaya Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği adına katılan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof Dr. Arzu Mirici; solunum fonksiyon testi hakkında merak edilenleri yanıtladı:

“Solunum fonksiyon testi, solunumun ölçülebileceğine dair yapılan çalışmalardan biridir. Kişilerin akciğer kapasiteleri, akciğerlerinin işlevini iyi yapıp yapmadığını gösterir. Oldukça basit, ağrısız, acısız bir işlemdir. Sadece komutlara uygun bir şekilde nefes alıp vermek ve arından nefesin ölçülmesini içerir. Tansiyon, kolesterol gibi nefes de ölçülebilir. Akciğerlerimiz bozulmaya başladıktan hemen sonra bizi uyarmazlar. Şikayetler ve  bulgular, akciğerlerimizin önemli bir bölümünü kaybettiğimizde; deyim yerindeyse iş işten geçtiğinde ortaya çıkar. Bu testle, henüz kişilerin bir şikayeti olmadığı dönemde, solunum fonksiyonlarının ne durumda olduğunu, azalıp azalmadığını tespit edip, erken teşhis koyabiliyoruz. Bu bir farkındalık projesi. Hava kalitesi solunum fonksiyonlarını yavaş yavaş bozduğundan, etkisi sonra ortaya çıktığından; insanların birden hastalanmadıkları için termik santralleri zararsızmış gibi düşünmelerinin önüne geçmek istiyoruz.”

Solunum fonksiyon testinin sonuçları değerlendiren Prof. Dr. Mirici; “Karabiga’nın nefesi azalıyor.” dedi. “Her 100 kişiden 18’inin nefesiyle ilgili bir problemi var ve asıl önemli olan; bu durumun farkında değiller. Kişiler daralan nefeslerini yaşlılıklarına veriyorlar. Tedavi yolu aramıyorlar. Termik santral gibi hava kalitesini bozan yapıların yol açtığı zarar yavaş yavaş ortaya çıkacağından solunum fonksiyonlarının düzenli olarak ölçtürülmesi gerekiyor. Bu farkındalık çalışması bu yüzden çok kıymetli. Karabiga’daki durum da Türkiye genelinden farklı değil. Hasta olanların  yarısından fazlasının bunun farkında olmadığını saptadık. Karabiga’nın nefesi yavaş yavaş azalıyor.”

Termik santral etkisine maruz kalanların nefes alırken kocaman bir sigara içmiş gibi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Arzu Mirici; sigarayla mücadelede olduğu gibi hava kirliliği yaratan faktörlere karşı da birlikte hareket edilmesi, merkezi otoritenin de buna dahil olması gerektiğinin altını çizdi.  Gün boyu süren solunum fonksiyon testine Karabiga halkı yoğun ilgi gösterdi. Karabiga Temiz Doğa Derneği Başkanı Aslı Badem, Gökkuşağı Savaşçısının gelişinin ve Çanakkale Tabip Odası’nın uyguladığı solunum fonksiyon testlerinin; Karabiga’daki mücadeleyi ve termik santrallere tepkiyi büyüttüğünü söyledi .