(DHA – 22 Eylül 2014)

Burdur’un Çeltikçi İlçesi’ne bağlı Bağsaray Köyü’nde açılacak mermer ocağına tepki göstererek işletmecinin makinelerini ocaktan çekmesini sağlayan köylüler, bu kez köyün girişine ‘Bu köye girerken bir daha düşün mermerci’ yazılı pankart astı.

Bağsaray Köyü’nde açılan özel sektöre ait mermer ocağına tepki gösteren köylüler, 10 Eylül’de ocağın bulunduğu bölgede eylem yaptı. DHA’nın haberine göre, ocağın, su kaynaklarıyla tarıma zarar vereceğini savunan köylüler, çok sayıda ağacın da ocak nedeniyle kesildiğini ileri sürdü. Köylüler aynı gün Vali Hasan Kürklü ile görüşüp sorunlarını iletti. Yaşananların ardından 2 gün içerisinde önce mermer ocağı firma tarafından boşaltıldı, ardından da Vali Kürklü’nün görevlendirdiği ekip rapor hazırlamak üzere ocakta inceleme yaptı.

‘Suyumuzla, ormanımızla oynayamazlar’

Ocağın kapatılması için mücadelelerini sürdüren köylüler ise köyün girişine ‘Bu köye girerken bir daha düşün mermerci’ yazılı pankart asarak mermer ocağı firmasına mesaj gönderdi. Ormanlarını ve köylerini korumak için mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini belirten İsmail Karataş, “Bütün köy tek yürek olarak bizim geçim kaynağımız sebze ve meyveciliği bitirecek olan mermer ocağına karşı direnerek zafer kazandık. Hiç kimse Bağsaray’ın ekmeğiyle, suyuyla, ormanıyla oynayamaz. Oynarlarsa karşılarında Bağsaray’ın aslanlarını bulurlar” dedi.