(Diken – 22 Eylül 2014)

Validebağ Korusu’nda otopark yapımı için hazırlanan beton kalıpları, akşam saatlerinde vatandaşlar tarafından sökülerek atıldı.

İstanbul Anadolu yakasının ikinci büyük yeşil alanı Validebağ Korusu’nun yapılaşmaya açılmasını engellemek için mücadele yürüten yurttaaşlar, bu kez de otopark alanı için hazırlanan beton kalıplarını söktü.

Koşuyolu’nda Hazine’ye ait 354 bin metrekare alana kurulu Validebağ Korusu’nun İBB’nin desteğiyle Üsküdar Belediyesi’ne tahsis edileceği ve Hyde Park benzeri bir projeyle korunun yapılaşmaya açılacağı konuşuluyordu.

Yakın zamanda otopark yapımı için döşenen demirler Validebağ Gönüllüleri Derneği’nin çağrısıyla yurttaşlar tarafından sökülmüştü.

Yurttaşların söktüğü demirleri yeniden onaran belediye, bu kez beton dökebilmek için kalıpları da hazırlamıştı.

Bu akşam koruya akın eden yurttaşlar, beton kalıplarını söktü.

Acıbadem Dayanışması’ndan bilgilendirme

ValideBaskın1

 

Fotoğraflar: Acıbadem Dayanışması

Acıbadem Dayanışması’ndan da şu bilgillendirme notu geldi:

“Validebağ’ı savunmak isteyen insanlar inatla sürdürülen kanundışı inşaat girişimlerine gerekli yanıtı verdi. Bir SİT alanı olan Validebağ Korusu içinde yer alan İzci Evi civarındaki kanunsuz inşaat girişimine karşı halk sessiz kalmayacağını bir kez daha gösterdi. İnşaat alanına beton dökmek üzere çekilen ahşap kalıplar ve demir ızgaralar halk tarafından inşaatı engellemek maksadıyla söküldü.

ValideBaskin2

Validebağ Korusu’nu savunucularının sadece birkaç saat önce yaptığı çağrıya yanıt veren çevre halkı, mahalleli yurttaşlar, İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması, Yeşil Direniş, Ayaktakımı, Acıbadem Dayanışması, Yeldeğirmeni Dayanışması, Caferağa Dayanışması, Koşuyolu Yaşam Parkı Forumu ve Kadıköy Kent Dayanışması gibi park forumları/mahalle dayanışmalarının yanı sıra; ayrıca CHP, HTKP, HDP, KP, ÖDP’li aktivisler de destek vererek yüzlerce kişinin gece koruda toplanmasına ve halkın bir kez daha koruda betonlaştırmaya dur demesine vesile oldu.

ValideBaskin3

Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, TMOOB avukatlarından Can Atalay, Eğitim-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Turgut Yokuş ve CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün de katılımıyla gerçekleşen eylem sonunda Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin, hukuku, aklı ve bilimi hiçe sayan ve kanunsuzca olan bu uygulamaları kınadıklarını ve reddettiklerini belirterek, tüm koru savunucularını bugün saat: 19:30’da kaçak inşaatın yapıldığı ‘İzci Evi’ önünde gerçekleştirilecek foruma davet etti.”