(Seçil Türkkan / Birgün – 23 Eylül 2014)

Şimşirli’de HES’e karşı oturma eylemi yaptıkları sırada jandarma tarafından darp edilen köylüler, bir önceki yürüyüşleri sebebiyle yarın yargılanıyor. Darp edildikleri eylemle ilgili olarak ise haklarında soruşturma açıldı

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Şimşirli köyünde Onur Elektrik Enerjisi Üretim Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından yapılması planlanan 4,9 megavatlık Hidroelektrik Santral (HES) Projesi’ne karşı yaptıkları eylemde köylüler 31 Mayıs tarihinde jandarma tarafından darp edilmişti. Yaşananların kamuoyunda geniş yankı uyandırmasının ardından yapılması planlanan HES Projesi durdurulmuştu.

HES KARŞITI YÜRÜYÜŞTEN DAVA
Şimşirli’deki HES mücadelesi ise 2 yıl önceye gidiyor. Köyün sakinleri geçtiğimiz yıl ağustos ayında yaklaşık 700 kişinin katılımıyla yaptıkları HES Karşıtı yürüyüş sebebiyle yargılanıyor. Yarın davanın ikinci duruşması görülecek. Onur Elektrik Şirketi’nin yürüyüş sonrası yaptığı suç duyurusuyla, Rize Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 39 kişi ‘Mala zarar verme, İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali ve hakaret’ iddialarıyla yargılanıyor.

‘SAVCILIK ŞİRKETE Mİ UYDU?’
Köylülerin avukatları önce savcılık tarafından 10 kişi hakkında başlatılan soruşturmanın Toplantı ve Yürüyüş Yasası’na muhalefet gerekçesiyle ilerlediği fakat firmanın şikâyeti üzerine konunun “39 kişinin hakaret ettiği iddiasına” döndüğüne dikkat çekiyorlar. Avukat “700 kişinin katıldığı bir yürüyüşte soruşturma önce 10 kişi üzerinden ‘Yürüyüşe katıldınız mı?’ sorularıyla sürerken, şirketin şikâyetiyle davanın seyri ‘Mala zarar verme’ yönüne döndü. Mahkemenin bu iddianameyi reddetmesi gerekirdi” dedi.

‘ÇEVREYİ KORUDUK’
Yargılanan köylülerden Bahri Bir ise “İlginç olan şey bize hakaret suçlamasında bulunan kişileri şimdiye kadar ne gördük ne de tanıyoruz. Anayasada bile insanların çevreyi koruması gerektiği yazılıdır. Bizler de köyümüzü koruyorduk.” dedi. Bahri Bir’in eşi Havva Bir jandarma tarafından darp edilmişti.

***

Şirketten hem dayak hem şikayet

Şimşirli Köyü sakinleri 31 Mayıs’ta firmanın devam eden HES inşaatında usulsüzce ve ÇED Raporunda izni bulunan ‘Mart- Haziran, Eylül-Aralık’ ayları dışında dinamitle patlatma yapmasını protesto etmek için oturma eylemi yapmış, fakat jandarma köylüleri coplarla darp etmişti. Konuyla ilgili olarak Onur Elektrik eyleme katılan köylüler hakkında şikâyetçi oldu. Davayla ilgili soruşturma henüz devam ediyor. Köylüler ise şirket çalışanları ve darp emrini verdiği gerekçesiyle Jandarma Komutanı hakkında suç duyurusunda bulundu fakat Valilik Jarndarma hakkında soruşturma açılmasına izin vermedi.