#direnorucbaba
(KOS Medya – 25 Eylül 2014)

İstanbul’un tarihi suriçi bölgesinde, Fatih Topkapı’da yer alan ve semtin tek yeşil ve afet toplanma alanın olan Oruçbaba Türbesi Parkı’nın, Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı’na tahsis edilmesine karşı mahalle halkı direnişe geçti.

Parkta inşaat çalışmasının başlaması üzerine inşaat izni olmadığı gerekçesiyle belediyeye başvuran Oruç Baba Gönüllüleri’nin dün durdurduğu çalışma bugün tekrar başladı. Zabıtalar inşaat izninin hala olmadığını söylese de parkın zemininde bulunan parke taşlarını sökülme işlemi devam ederken kazının şu an durakladığı bildirildi.

10250035_303478166523706_4076279394700979271_n

Haberi duyan avukat ve yaşam savunucuları parka giderek destek verdiği Oruç Baba Parkı Gönüllüleri herkesi bu akşam saat 19.00’da parka sahip çıkmaya çağırdı.

İstanbul Kent Savunması da bir açıklama yaparak, İstanbul Halkını 19.00’da direnişe desteğe çağırdı. Açıklama şöyle;

“KARARIMIZ KESİNDİR! ORUÇ BABA PARKI DİRENİŞİNİN YANINDAYIZ!

Oruç Baba Parkı Gönüllüleri, Fatih’te bulunan, içinde Oruç Baba Türbesi’nin de bulunduğu Oruç Baba Parkı’nın, yani semtin tek yeşil alanının, Geylani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı tarafından betonlaştırılmak istenmesine karşı ısrarlı bir direniş başlattı.

Oruç Baba Parkı Gönüllüleri, parkta bu sabah Geylani Vakfı tarafından başlatılan hukuksuz inşaata karşı nöbette; mahalleli tüm İstanbulluları bu akşam saat 19.00’da Oruç Baba Parkı’na sahip çıkmaya bekliyorlar.

İstanbul Kent Savunması olarak bütün İstanbulluları Oruç Baba Parkı Gönüllüleri’ne desteğe çağırıyoruz.

Fatih dışındaki semtlerden gelecekler için buluşma: 18.45 Çapa’dan sonraki Şehremini durağı.

İSTANBUL KENT SAVUNMASI”

Ayrıca Oruç Baba Parkı Gönüllüleri oluşumu, 27 Eylül Cumartesi saat 15:00’te herkesi mücadelelerine ortak olmaya ve ‘piknik yapmaya’ çağırdı.

24681762

Park  Geylani Vakfı’na tashih edilmişti. Parkta, vakıf tarafından başlatılan kazının izinsiz olduğunu savunan geçen salı günü çalışmayı durdurtmuştu.

Mahalliler, vakfın parkı kapatılıp yerine tekke, cami, yurt gibi binalar dikmek istediğini savunuyor.

“Bu alan bizim tek yeşil alanımız ve olası bir deprem felaketinde toplanabileceğimiz tek boş alanımız! Bu nedenle burayı kimseye vermemeye kararlıyız! Hukukuna uydursalar da kararımız kesindir, parkımız bizimdir!” diyen gönüllüler, cumartesi günü yapılacak etkinlikle İstanbulluları‘mücadelelerine omuz vermeye’ çağırdı.

oruçbaba-afiş