(bianet.org – 24 Eylül 2014)

Sivil İklim Zirvesi’nden Dr. Nuran Talu, Önder Algedik ve Özgür Gürbüz BM İklim Zirvesi’ni değerlendirdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taahhütlerini yetersiz buldu.

Türkiye’den Sivil İklim Zirvesi (SİZ) New York’taki İklim Zirvesi’ni ve Türkiye’nin görüşleriyle ilgili “BM İklim Zirvesi’deki yeni taahhütler umut verdi ama Erdoğan’ın konuşması beklentilerden uzaktı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen BM İklim Zirvesi’nin açılış toplantısına katıldı.

Erdoğan, Türkiye’nin 2011-2023 yıllarını kapsayan İklim Değişikliği Eylem Planı doğrultusunda çalışmalarını sürdüreceğini belirterek “Bu dönemde yenilenebilir enerjinin toplam enerji üretimindeki payını yüzde 30’a yükseltmeyi ve ekonomimizin enerji yoğunluğunu yüzde 20 azaltmayı hedefliyoruz. Yine bu dönemde enerji verimliliğini artırmayı ve orman alanlarımızı 1,3 milyon hektar genişletmeyi öngörüyoruz” dedi.

Sivil İklim Zirvesi kurucuları Dr. Nuran Talu, Önder Algedik, Özgür Gürbüz, BM İklim Zirvesi’ni ve Türkiye’nin açıklamasını değerlendirdi.

Dr. Talu: 3. havaalanı için kesilen ağaçlar

Türkiye’deki liderlere, ekosistemin, doğal peyzajın ve ormanların korunmasının iklim değişikliğinin etkilerine uyum kapasitesinin arttıracağını birileri anlatmalı.

İstanbul’daki 3. havaalanı için kesilen 2 milyon ağacın iklim değişikliğini körüklediğini artık öğrenmeli ve bu gibi projelerden vazgeçmeliyiz.

Algedik: Emisyon azalmadı

Cumhurbaşkanı’nın sözleri Türkiye seragazı emisyonlarını yüzde 21 oranında azalttı şeklinde yorumlandı. Öncelikle Türkiye’nin, 1990-2012 yılları arasında emisyonlarını azaltmadığını aksine yüzde 133,4 oranında arttırdı. Bahsedilen, artıştan indirimdir.  Benzer bir sorun karbon yoğunluğunun yarı yarıya azaltıldığı söyleminde de var.

Gürbüz: Fırtınalar artıyor ama…

İklim değişikliğiyle mücadele için Fransa gibi ülkelerin mali desteği arttırması, Avrupa Birliği’nin 2030’a kadar seragazı emisyonlarını 1990’a göre yüzde 40 azaltacağını taahhüt etmesi, ormansızlaştırmanın 2030’a kadar durdurulacağına dair imzalanan deklarasyon, Paris için bir umut ışığı ama yeterli değil.

Küresel iklim değişikliğinin etkisini, artan ve şiddetlenen iklim olaylarıyla her geçen gün daha fazla görüyoruz, Türkiye’de kuraklık, seller ve fırtınalar her geçen gün şiddetleniyor. Türkiye petrol, doğalgaz ve kömüre bağımlılığını azaltırsa hem ekonomik çıkar elde edecek hem de iklim değişikliğini önleyecek ama bu fırsatı görmemekte direniyoruz. (NV)

* Sivil İklim Zirvesi: Küresel Denge Derneği ve Tüvik-Der tarafından başlatılan bir sivil toplum girişimidir. İlk  zirve Kasım 2013’de 50’ye yakın örgütün katılımı ile Ankara’da düzenlendi. Daha fazla detay için tıklayınız