(AA – 26 Eylül 2014)

Düzce’nin Yığılca ilçesinde mermer ocağı açılmasını istemeyen Yoğunpelit köyü sakinleri, 20 gün önce sondaj makinesinin önünde başlattıkları oturma eylemine gece gündüz devam ediyor.

Yığılca ilçesinde, bir şirketin mermer ocağı açmak için 20 gün önce iş makinelerini getirmesiyle Yoğunpelit köylülerinin de eylemi başlamış oldu. Doğanın ve su kaynaklarının zarar göreceğini savunan köy sakinleri,  önünde oturarak çevresini kuşattıkları iş makinesinin bölgeden götürülmesini istedi.

duzce-de-koylulerden-yol-kapatma-eylemi-6455797_o

 

Köylüler, mermer ocağı açılmasına karşı sondaj makinesinin önünde nöbet tutuyor.

Şirket yetkilileri, olay yerinde geniş güvenlik önlemi alan jandarma ekipleri eşliğinde daha önce de benzer eylem yapan köy sakinlerini ikna etmeye çalışsa da sonuç alamadı. Köylüler geceleri de ateş yakarak bölgeyi terketmedi.

Düzcede-köylülerin-taş-ocağı-eylemi-main

‘Öleceğiz ama açtırmayacağız’

Köy sakinlerinden Nurhan Kaya, mermer ocağının açılmasını istemediklerini belirterek, “Burası bizim geçiş yolumuz, gece gündüz buradan geçiyoruz. Su kaynaklarımız burada. Öleceğiz ama açtırmayacağız. Hakkımızı arıyoruz, bizi kim gelip koruyacaksa korusun” dedi.

Huriye Keskin de doğanın bozulmasını istemedikleri için direnişlerini devam ettirdiklerini vurgulayarak, “Köyümüzün üstü orman, ağaçlar gidecek, meyvelerimizi yiyemeyeceğiz. Bahçelerimize gidemeyeceğiz. Burası bizim anayolumuz. 15 gündür buralardayız, bizim cezamız ne? Ne işimize ne de bahçemize gidebiliyoruz. Evde huzurla ekmeğimizi yiyemiyoruz” diye konuştu.

duzce_de_koylulerden_yol_kapatma_eylemi_81313_4_800_600

Bekir Karatepe de vali ve kaymakam ile görüştüğünü ancak bir sonuç alamadığını anlatarak, şöyle konuştu:

“Bu makine buradan gitmeden biz de gitmeyeceğiz. Buraya ocak açılmasını istemiyoruz. Gerekirse canımızı vereceğiz, Bir kişi ekmek yiyecek diye bu kadar halk hiçe sayılmaz. Biz de vatandaşız, biz de köylüyüz. Ekstra bir şey istemiyoruz. Köyümüzün doğal hali ile kalmasını istiyoruz. Bunu da yetkililerin duymasını istiyoruz. Gerekirse Ankara’ya da gideriz.” 

Jandarma ekipleri bölgede güvenlik önlemleri alırken, köy sakinleri ise ikna çabalarına rağmen oturma eylemini sürdürüyor.