(halkizbiz.com – 27 Eylül 2014)

Fatih’te Oruç Baba Parkını talan etmek isteyen haramilere karşı mahalleli direnerek Oruç Baba Parkı’nı geri aldı. Topkapı Mahallesi sakinleri, 12 günlük direnişleri sonucunda Oruç Baba Parkı’nı geri almalarını kutladı ve talana karşı mücadelelerinin süreceğini vurguladı.

Fatih Topkapı Mahallesi’nde bulunan Oruç Baba Parkı’nda toplanan Oruç Baba Parkı Gönüllüleri, “Vakfa tahsis! Parka kilit!”, “Bina değil park istiyoruz” şiarlı dövizleri taşıyarak basın açıklaması yaptı. “Oruç Baba Parkı direnişimize hoşgeldiniz” yazılı pankartın da asıldığı park içerisindeki açıklamaya parkın gerçek sahipleri olan çocuklar da katıldı.

 

Mahallede yaşayan emekçilerin de söz aldığı basın açıklamasında Validebağ Gönüllüleri adına kısa bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada, İstanbul’un birçok kamusal ve tarihi alanının rant için talana açıldığına dikkat çekilerek, bu büyük saldırıya karşı birleşik bir mücadele verilmesi gerektiği belirtildi.

3

İstanbul Kent Savunması, Arkeologlar Derneği ve Kocamustafapaşa Dayanışması adına yapılan konuşmalarda da Oruç Baba Parkı’nda verilen mücadelenin önemine dikkat çekildi. Oruç Baba Parkı Gönüllüleri adına basın açıklamasını okuyan Zeynep Sevim Keleş ise Topkapı Mahallesi sakinleri olarak, yaklaşık 4 ay önce parka gelen Geylani Vakfı’na karşı direndiklerini belirtti.

Keleş, “Bu vakıf, bizim parkımızda aynı yerde daha önceden bulunduğunu söyledikleri Ümmi Sinan Tekkesi’ni ihya ederek, burada dini eğitim vermek istediğini iddia ediyor” dedi.

2

Geylani Vakfı’nın 10 yıllığına aylık 250 TL bedelle parkı kiralayarak, temel kazısı yapacağı iddiasıyla parkın kapılarını zincirlediğini belirten Keleş, şunları ifade etti: “Bizler mahalleli olarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu tahsisin iptali için dava açmıştık, ancak mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı konusundaki değerlendirme dahi beklenmeden vakıf yetkilileri parkın etrafını içerisi görünmeyecek şekilde sac lavhalarla kapatmaya başladı.”

 

Bunun üzerine zabıtaya haber verdiklerini söyleyen Keleş, vakfın arkeolog izin belgesini göstermediğini ve inşaat izinlerinin olmadığını söylediğini ifade etti. Keleş, “12 gün içinde 4 kere parkın etrafı çevrilmeye çalışıldı, direndik ve yapılan inşaatları söktürdük.” dedi.

Parkın mahalle içerisindeki tek yeşil alan olduğunu belirten Keleş, kararlı olduklarını ve parklarının park olarak kalmaya davam edeceğini söyledi.

Basın açıklamasının ardından mahalle sakinleri, evlerinde yaptıkları yiyecekleri direnişe desteğe gelenlere ikram etti.

6