(Diken – 29 Eylül 2014)

İstanbul’da kentsel dönüşümün ilk gündeme geldiği mahallelerden Fatih’in Balat semtinde yeni bir ‘imar projesi’ mahallelileri tedirgin ediyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mezun olduğu İstanbul Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nin önündeki Teyyareci Selahattin Sokak, okulun genişletileceği gerekçesiyle demir sürgülü kapıyla kapatılırken, mahalleliler Fatih Belediyesi’nin kendileriyle evler için görüşmeye başladığını da söylüyor.

İmar plan tadilatı hazır

balat-yol

 

Fotoğraflar: DHA

Bir süredir sokakları kapatılarak insan ve araç geçişinin imkansız kılındığı Balat sakinleri bu durumu protesto etmek için bir basın açıklaması yaptı.

Mahalle sakini Ömer Ayan, “Fatih Belediyesi tüm itirazlarımıza rağmen bir süredir mahallemizin yolunu iptal edip geçişimize izin vermiyor. Mahallede bir yangın çıksa, acil ambulans gelse mahalleye girmek mümkün değil” diye konuştu.

Mahalleyle ilgili imar plan tadilatı, Fatih Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün isteği üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edildi. Bu plana göre, İstanbul Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nin bina ve bahçe kullanımının ihtiyaca cevap vermemesi sebebiyle Teyyareci Selahattin Sokak okula tahsis edilecek. Bu durumda sokakta yaşayan mahallelilere de‘kamulaştırma’ yolu görünecek.

‘Gerçek niyetleri sadece yol değil’

balat-yol4

Okul çevresinde bulunan evlerle ilgili belediyenin şimdiden kendileriyle görüştüğünü söyleyen Ayan, “Belediyenin mahallemizle ilgili yıkım planları olması, evlerimizle ilgili bizlerle görüşmelere başlaması, gerçek niyetlerinin sadece yol olmadığını açıkça gösteriyor” dedi.

Balat’ın Fatih Belediyesi ya da ‘mahalleye yerleşmek isteyen zengin rantiyeler’e ait olmadığını belirten Ayan, “Biz burada doğduk, burada büyüdük. Biz Balat Mahallesi halkı, yolumuzu kapatan, evlerimiz yıkan, bizi buradan göndermek isteyen hiçbir yasayı, uygulamayı kabul etmiyor, meşru saymıyoruz” diye konuştu.

‘Gözlerini para bürümüş’

balat-yol1

Doğma büyüme Balatlı Hasan Bayraktar ise yolun kapatılmasına şöyle tepki gösterdi: “Balat’ta, Osmanlı’dan, Bizans’tan önce de bir yaşanmışlık var. Bizleri para uğruna Kayabaşı semti gibi beton yığınlarına gönderiyorlar. Rant için burayı da yıkacaklar. Burada Rumuyla Yahudisiyle beraber yaşadık, burada bir komşuluk ilişkisi var. Bunu yok etmesinler. Son mahalle kültürü de Balat’ta kaldı. Gözleri para hırsı bürümüş insanlara burayı da satacaklar.”

Yürüyüşün ardından mahalleliler, sokağı halka kapatan demir kapıyı önce kaldırmaya çalıştı, ardından taşlayarak tepkilerini gösterdi.