(Metin Cihan/İleri – 28 Eylül 2014)

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu tarafından yapılan basın açıklamasında Fatsa’ya bağlı Engiz Tepesi’nde Altıntepe Madencilik şirketinin siyanürlü altın işletmesinin kapatılması istendi.

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu tarafından bugün saat 14.00’da İstanbul’da Galatasaray Lisesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Şavşat Derelerin Kardeşliği Platformu ve Munzur Çevre Derneği gibi diğer çevre örgütlerinin de destek verdiği açıklamada, yurttaşlar Fatsa’ya bağlı Engiz Tepesi’nde Altıntepe Madencilik şirketinin siyanürlü altın işletmesinin kapatılmasını istedi. Açıklamada ayrıca 6 Ekim’de Fatsa’da gerçekleştirilecek büyük mitinge çağrı yapıldı.

Yapılan açıklamada siyanürün zararlarına ve yarattığı tehlikeye ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

“Siyanür herhangi bir madde değildir. Siyanür etkileri yok olmayan bir zehirdir. Siyanür yüksek konsantrasyona sahip olduğundan toprağa ve suya geçer ve yok olmaz. Ayrıca havadan, topraktan ve sudan meyve ve sebzelere geçerek insan vücuduna da alınır. Çok ciddi hastalıklara hatta ölümlere yol açar. Yer altı sularına, derelere karışarak içtiğimiz suya, yetiştirdiğimiz fındığa, hayvana nüfuz eder ve bizleri zehirler. Doğa ve canlı yaşamında geri dönüşü olmayan tahribatlara neden olur. Siyanürün etkisi çok uzun yıllar kullanıldığı alandan silinmez. Bu nedenle Fatsa ve Ünye ile birlikte tüm Ordu tehdit altındadır.”

1521845_1493399134257398_4266730687185117992_n

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur’un da destek verdiği eylem aşağıdaki çağrı ile sonlandırıldı:
“Fatsa ve Ünye’de siyanürlü altın işletmesine karşı çıktığımızı haykırıyoruz. Siyanürle altın aranan madenin bir an önce kapatılmasını, HES projelerinin, doğayı katleden termik ve nükleer santral projelerinin durdurulmasını istiyoruz. Tüm duyarlı halkımızı 6 Ekim günü ‘Toprağımızın üstü altından daha değerlidir’ sloganıyla Fatsa’da düzenlenecek olan mitinge davet ediyoruz.”

Basın açıklamasının ardından TMMOB Yönetim Kurulu üyesi Cemalettin Küçük yurttaşlara “siyanürlü madene izin verecek misiniz?” diye sordu. Alınan güçlü “hayır” yanıtının ardından “bizim bunun üstüne söyleyecek başka bir şeyimiz yok” diyen Küçük eylemi sonlandırdı.