(politeknik.org.tr – 30 Eylül 2014)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Beşiktaş Belediyesi, Beşiktaş’ta dönüşümü hedefleyen projeler için hazırlanıyor. Riskli alan kararlarını, “yayalaştırma” projesini, meydan düzenlemesini içeren planlar resmi elden yayımlanmazken emlak sitelerinde yayımlanıyor.

İstanbul’un dört bir yanında ilerleyen kentsel dönüşüm projeleri bu kez Beşiktaş için hazırlanıyor. İBB ve Beşiktaş Belediyesi’nin yürüttüğü ortak çalışmalar Beşiktaş Meydanı, Ihlamurde Caddesi, Dereboyu Caddesi, Beşiktaş merkezinde ve bazı mahallelerde ada bazında dönüşümü hedefliyor. Projeler henüz belediye kaynaklarında (site vs.) yayımlanmazken kulaktan kulağa dolaştırılan ve emlak sitelerine servis edilen bilgiler dönüşüm öncesi rantı yükseltiyor.

Haberler önce emlak sitelerinde

Bir ay aralıklarla emlakbankası.com ve emlakkulisi.com adlı internet sitelerinde Beşiktaş’ta başlatılması düşünülen dönüşüm projelerine dair içerik metni aynı olan haberler çıkarıldı. Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi karşısındaki yaklaşık 2 bin metrekarelik alanın, örnek dönüşüm alanı olacağını ilan eden emlak siteleri, TBMM Milli Saraylar Lojmanları, otopark, bankalar ve iş yerlerinin yıkılarak ada bazında dönüşüm yapılacağının bilgisini dolaştırdılar. Sitede, Beşiktaş Meydanı için planlanan “yayalaştırma” projesinin de adı geçiyor.

Bir AKP klasiği: Meydana beton projesi

Haziran İsyanı öncesinde İBB’nin projeleri arasında deklare edilen Beşiktaş Yayalaştırma Projesi, Haziran İsyanı sonrasında rafa kaldırılırken, şimdi Beşiktaş Belediyesi ile birlikte yapılmak üzere yeniden gündeme geliyor. Projeye göre Deniz Müzesi önünden itibaren araç trafiğinin yer altı tünelleriyle Barbaros Bulvarı üzerine taşınması planlanan projede Beşiktaş Meydanı; bilimsellikten uzak çözümlerle, şehircilik ilkelerine uymayan beton bir kütleye dönüştürülecek. Araç ve yaya güvenliğini de tehdit eden olası proje, battı çıktılar ve istinat duvarlarıyla, yaya erişimini engelleyen, meydana çıkan tarihi caddelerin ilişkilerini kesen, gerek görsel gerekse yaşamsal ve kültürel bütünlüğü yok eden bir yer altı yaşam projesi halinde hayata geçirilmek isteniyor.

Beşiktaş Belediye Başkanı: “Rantı yükselteceğiz, yeni Nişantaşı yolda”

Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Beşiktaş’ta yaşanacak dönüşüm için riskli alan kararları çıkartmaya çalıştıklarını bu konuda yıllardır atılmayan adımların Beşiktaş’ı ‘köhne’ bıraktığını söylüyor. Yine el altından çağrısı yapılan esnaf toplantılarında Ihlamurdere Caddesini trafiğe kapatacaklarını, kiraların ve rantın yükseleceğini belirten Hazinedar, Beşiktaş’ı yeni Nişantaşı yapacaklarını ifade ediyor. Hazinedar, “Kiralarınız yükselecek, mallarınızın değeri katlanacak, 250 bin TL olan yerleriniz 2,5 milyon TL olacak. Rantı yülselteceğiz, yepyeni bir Beşiktaş olacak” diyerek dönüşümün amacını özetliyor.

Beşiktaş’ın Ortaköy Dereboyu ve Mecidiye mahallelerini, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında “riskli alan” ilan ederek yeniden inşa etmeyi hedeflediklerini söyleyen Hazinedar, “Bu projelerle Beşiktaş yükselen değer olacak” diyor.

Hazinedar, Beşiktaş Meydanı’nın “yayalaştırılma”sına dair İBB’nin düşündüğü projeye de olumlu baktığını 30 Mart yerel şeçimlerinden önce açıklamıştı.

Murat Hazinedar’ın “Kadir Abi”si

Murat Hazinedar, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş için her ortamda “Kadir Abi” diye seslenirken,  Beşiktaş’a dair yapılan her türlü projede “Kadir Abi”siyle birlikte çalışacaklarını belirtiyor. Beşiktaş halkına sorulmadan, kapalı kapılar ardında hazırlanan ve söylentilerle yayılan Beşiktaş dönüşüm projesi, bizzat Murat Hezinedar ve “Kadir Abi”si tarafından planlanıyor. AKP’li Büyükşehir Belediyesi ile kol kola yürüyen Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, İstanbul genelinde yürütülen; barınma hakkını, ulaşım hakkını, kent belleğini, kentin tarihi kültürel dokusunu, ağacı ve parkı yok eden projeleri Beşiktaş için hayal ediyor.