(Hakan Akpınar / Yurt Gazetesi – 30 Eylül 2014)

Bakanlar Kurulu’nun geçtiğimiz yıl 3 havalimanı projesi için, “Yurt savunması ihtiyacı” hükmüne dayanarak arazilerine kamulaştırma getirdiği Eyüp’ün İhsaniye köyü, şimdi de asırlık mezarlığıyla gündemde.

 

 

İhsaniye Köyü sakinleri, asırlık mezarlıklarının bölgenin hemen yanı başındaki mega projelerde alt yüklenici olarak görev yapan bir firma tarafından hafriyat kamyonları için otoparka dönüştürdüğünü söylüyorlar.  Köylülerin diğer bir iddiası ise ‘İş makinalarının mezarlığı kullanmaya başladıktan sonra, mezar başuçlarındaki taşları da sökerek temizlendiği’ ve ardiyeye dönüştürülen mezarlıkğa muhtar ve azaların ses çıkarmadığı’ yönünde. Kuzey ormanlarının sınırlarındaki köyde  yaklaşık 8 yıldır hummalı bir çalışma yürüyen hafriyat komyonlarının toz ve görültü kirliliğine mahkum ettiği İhsaniyeliler ise öfkeli. Köylüler mezarlıklarının biran önce iş makinelerinden kurtarılması için yetkililerden yardım bekliyor.

‘Mezarlık böyle daha güzelmiş’
Mezarlığın bir kısmını harfiyat kamyonları ve iş makinaları için otoprak olarak kullanan firmanın  yetkilelerinden Akın Kartal, iş makineleri için ardiyeye dönüştürülen yerin sadece bir kısmının mezarlık sınırı içerisinde kaldığını ayrıca “mezarlığa zarar verildi” şeklindeki iddialarınsa asılsız olduğunu söyledi. Park iznini köy muhtarı Adnan Görün’ün verdiğini iddia eden Kartal, yol düzenlemesi için dökülen stabilizenin mezarlığı güzelleştirdiğini savundu. Üstelik Kartal’a göre arazi,  köylülerin iddia ettiği gibi köy sınırları içeriside değil artık. Değişen “Büyükşehir” yasasıyla birlikte sınırlar artık belediye sorumluluğunda.

Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

İş makinalarının barınağına dönüşen mezarlıkla ilgili olarak Kartal’ın “Muhtar izin verdi” şeklindeki iddilarına ise İhsaniye köyü muhtarı Adnan Görün’den yalanlama geldi. Görün, birkaç gün önce Kartal’la mezarlık kavga ettiklerini ve boşaltması için Akın’a  protesto söyledi. Eyüp Belediyesi Zabıta Ekiplerinin inceleme başlattığı mezarlık talanı için önümüzdeki günlerde, Mezarlıklar Bölge Müdürlüğü’nden konuyla ilgili olarak ek raporun gelmesi bekleniyor.