(KOS Medya – 4 Ekim 2014)

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde köylerine açılmak istenen taş ocağına  karşı aylardır direniş yapan Yeniceşıhlar Köylüleri, firmanın köyde açmak istediği “Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi “ projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı yapılmasına izin vermedi. Yetkililer, toplantının yapılamaması nedeniyle tutanak tutarak köyden ayrıldı.

2QnVzL

Fotoğraflar: DHA, Mudurnu Haber

Ormana yapılanların kaydını tutun

Mudurnu’nun Yeniceşıhlar Köyü’nde yapılması planlanan kalker ocağı, kırma ve eleme tesisi için köy eski okulunda bir ÇED toplantısı yapılmak istendi. Ellerinde ‘Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde, paranın yenilmeyecek birşey olduğunu anlayacaksın’ yazılı pankart bulunan ve üzerlerine ‘Taş ocağına hayır’ yazılı tişörtler giymiş yaklaşık 100 köylü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Bolu ve Mudurnu’dan gelen yetkilileri köy girişinde karşıladı.

koyluler-kalker-ocagi-icin-ced-toplantisi-yapilmasina-izin-vermedi-DHA-13fd4c9ed60fcd085ae1b9a5ff66a3bd-2-t

Köylüler yetkililere, “Bizim derdimizi masa başında değil, olay yerinde görmelisiniz. Buna göre tutanak tutmalısınız” diyerek, ocağın yapılacağı yere gidilmesini istedi. Firmanın ormanlara verdiği zararı yerinde göstermeye ikna eden köylüler heyet üyeleri ile birlikte ocak alanına çıktı. Köy Muhtarı Mehmet Efe, heyet üyelerine ormanlara verilen zararı göstererek bunların kayıt altına alınmasını istedi. Yeniden köye dönen heyet üyeleri, toplantının yapılamadığına dair tutanak tuttuktan sonra köyden ayrıldı.

Z1MPPg

Firma daha önce 10 yıl için alamadığı ÇED raporunu 143 yıllığına istiyor

Köylerinde ocak istememeleri nedeniyle aylardır eylem yapan köylüler, daha önce 10 yıl 14 Dönüm araziye ÇED raporu alamayan firmanın 46 dönüm araziye 143 yıl için ÇED raporu almaya çalıştığını belirterek, “bizler de bir tutanak tutup Çevre ve Şehircilik Bakanlığına götüreceğiz, nedir bizim çektiğimiz biz 14 dönüm ormanımızı koruyalım derken 46 dönüm arazi üzerine 143 yıl ÇED raporu almaya kalkışıyorlar, o zaman devlet köyümüzü de boşaltsın!” dediler.

koyluler-kalker-ocagi-icin-ced-toplantisi-yapilmasina-izin-vermedi-DHA-13fd4c9ed60fcd085ae1b9a5ff66a3bd-3-t

koyluler-kalker-ocagi-icin-ced-toplantisi-yapilmasina-izin-vermedi-DHA-13fd4c9ed60fcd085ae1b9a5ff66a3bd-5-t