(Evrensel, 6 Ekim 2014)

Fatsa ile Ünye arasındaki siyanürlü altın madenine karşı binlerce kişi Fatsa’da bir araya geldi. Yöre köylülerinin yoğun katılım gösterdiği “Siyanürlü altına hayır mitingi” bölgede son yıllarda yapılan en görkemli eylemlerden biri oldu.

Fatsa Sevgi Köprüsü önünde toplanmaya başlayan kitle arasında, özellikle altın madeni işletmesi civarındaki köylülerin katılımı dikkat çekti. Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu tarafından gerçekleştirilen mitinge, Ordu, Sinop, Giresun, Murgul, Dersim, İstanbul’dan da çok sayıda yaşam savunucusu destek verdi. “Toprağın üstü altından değerlidir”, “Siyanürlü altına hayır”, “Kader değil siyanür öldürür”, “Altın değil hayat istiyoruz”, “Şirketin altınına madencinin yalanına hayır”, “Tarlamda mısır, bahçemde fındık yiyebilmek için siyanüre hayır” pankart ve dövizlerinin taşındığı yürüyüşe 7 den 70’e binlerce vatandaş katıldı. Altın madeninin faaliyet hazırlıkları aşamasında bile doğaları, ormanları yok edilen, maden araçları nedeniyle duvarları çatlayan Esenyurt, Yukarı Tepeköy, Sarıhaliller, Yukarı Bahçecik köylülerinin coşkusu özellikle yürüyüşe yansıdı.

20141006_123528

BzQawkkIcAAzrZE

ÇOCUKLARINIZIN KATİLİNİ KORUYORSUNUZ!

Yaklaşık 2 km’lik yürüyüşün ardından toplanılan Fatsa Kaymakamlık önünde toplanıldı. Mitingde açılış konuşmasını Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu adına Gülizar Şendur yaptı. Bir arada oldukça kimse ağacımızı kesemez, doğamızı yok edemez diyen Şendur, “Holdingler, şirketler altın sahibi olacaklar diye havamızın, suyumuzun, sebzemizin, hayvanlarımızın zehirlenmesini istemiyoruz. Bugün bu doğa katillerinin yanında olanlar evlerinde sevip kokladıkları çocuklarının da katili olduklarının farkındalar mı?” diye konuştu. Açılış konuşmasının ardından söz alan maden çevresinde yaşayan köylüler, son bir yıldır maden nedeniyle yok edilen ormanlarını, toz nedeniyle zarar gören fındıklarını, sebzelerini anlatarak, siyanüre, zehire, doğa katliamına karşı topraklarını koruyacaklarını dile getirdiler.

ANLADIKLARI DİL FATSA’NIN KONUŞTUĞU DİLDİR

Mitingde konuşan Evrensel Muhabiri ve EGEÇEP Yönetim Kurulu Üyesi Özer Akdemir, Bergama’dan, Eşme’den, Kütahya’dan, Erzincan’dan altın madenlerinin yarattığı yıkımı aktararak, bunlara karşı başarılı direniş örneklerini anlattı. Gerze’de, Tortum’da, Yuvarlakçay’da halkın yaşam alanlarını korumak için yaptığı kararlı direnişin başarıldığını belirten Akdemir, “Altıncıların, termikçilerin, doğamızı talana yönelen sermaye sahiplerini ve onların arkasındaki iktidarın korktuğu tek güç halkın gücü, halkın direnişidir. Onların anladığı dil işte bugün Fatsalıların bu meydanda konuştuğu dildir. Birlikte olunursa, ülkenin diğer yerlerindeki yaşam nöbetleri ile birleşilince başarı gelecek, yaşam alanlarımız bu talandan kurtarılabilecektir” dedi.

HALK UYANDI ARTIK

Mitingin bir başka konuşmacısı olan Metalurji Mühendisleri Odası eski Genel Başkanı Cemalettin Küçük, “Bu coğrafyanın her yeri sıkıntılı. Dağın bu tarafının öbür tarafından haberi yok. Ama artık halk, köylüler uyandı. Bu madencilerin söylediklerinin hepsi yalan çıktı. Yalancıya inanmayalım” dedi. Küçük, mücadelelerdeki kadınların katılımının önemine dikkat çekerek, “Nerede kadınlar varsa orada kazanılıyor” dedi. Platformun avukatı Alp Tekin Ocak, altın madeninin çalışmalara başladığı günden bu yana gelişen hukuki süreci aktararak., bu süreç içerisinde devlet yetkililerinin maden yanlısı tutumlarını eleştirdi. Ocak, madene karşı önümüzdeki günlerde dava açacaklarını dile getirdi. HDP milletvekili Levent Tüzel, YSGP Genel Sözcüsü Naci Sönmez, EMEP, ÖDP, KP, SYKP, İP, Halkevleri yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda dernek, meslek örgütü, sendikanın katıldığı mitingde müzik dinletileri de gerçekleştirildi.

ck

BzQHpSSIQAAILWU

bis

fft256_mf5197358

 

BzQN0D6CEAEc0mb

fft256_mf5197352