(Billur Özgül/Taraf – 7 Ekim 2014)

Büyükşehirlerde yaşayanlar betonlaşan kent merkezlerinden kaçma hayali kurarken kimi köylüler, ekonomik kalkınma için topraklarını imara açıyor

Arap yatırımcılar, “saklı cennet” diye nitelendirilen Samsun Ayvacık’ta 40 dönümlük fındık tarlası alıp buraya tatil köyü yaptıracak. Araziyi satanlar ise Ayvacıklı köylüler.

Büyükşehirlerde yaşayanlar betonlaşan kent merkezlerinden kaçma hayali kurarken kimi köylüler, ekonomik kalkınma için topraklarını imara açıyor. Yeşilin her tonunu bulunduran Ayvacık’ı “Saklı cennet” diye adlandıran Ayvacık Turizm Kültür Doğa Koruma ve Geliştirme Derneği (AYTUDER) Başkanı Hasan Çelik, bölgenin turizme açılması için girişimlerde bulunuyor. Çelik, bu konuda yaptığı çalışmaları şöyle anlattı; “Biz buranın güzelliğini herkes görsün diye çok uğraştık. Bunun için Doğu Karadeniz’de bulunan Arap tur şirketlerine gittik. Bölgemizin güzelliğini gösterdik. Sonradan fotoğrafları değerlendirmeye alan yatırımcılar gelip burayı ziyaret edip beğendi. Buradan özel bir kişiye ait 40 dönümlük fındık tarlasını satın aldılar. Ayrıca burada çok sayıda şelale var. Bu şelalelerin de su sporları için işletilmesi ve uluslararası müsabakaların burada yapılması için çaba sarf ediyoruz.”