13 Ekim Pazartesi saat 11.00’da Sarıyer Belediyesi önünde #DirenFatihOrmanı İnisiyatifi ve bileşenleri olarak yapmayı planladığımız “Ormana proje yapılmaz değil mi?” eylemini son olumlu gelişmeler ışığında iptal etmiş bulunuyoruz.

Bilindiği üzere Kuzey Ormanları’nın kent içinde kalan son parçası Fatih Orman, Bilgili ve Doğuş Holding ortaklığı ile Tabiat Parkı Projesi adı altında sermayenin oyun parkına dönüştürülmek istenmektedir. Kuzey Ormanları Savunması ve #Direnfatihormanı İnisiyati’nin bugüne kadar konuyla ilgili düzenlediği eylemlerde( 1 / 2 ) vurgulandığı gibi Fatih Ormanı’nda gerçekleştirilmek istenen proje, orman üzerindeki baskıyı arttıracak, Fatih Ormanı ve bölgesinin ticarileşmesi ve yağmalanmasını hızlandıracaktır.

Bunun yanında Bilgili ve Doğuş Holding ortaklığındaki Ege Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları A.Ş Fatih Ormanı’nda inşaat faaliyetlerinekos-sarıyer başlamak için Sarıyer Belediyesi’nin vereceği ruhsata ihtiyacı vardır. Ruhsatın belediye tarafından verilmemesi için #Direnfatihormanı İnisiyatifi iki kez Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı ve İmar ve Şehircilik Müdürü Sevgi Atalay, bir kez de Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile görüşmüştür. Ancak bu üç görüşmeden de belediyeden konu ile ilgili net bir tavır çıkmaması sonucu 13 Ekim Pazartesi saat 11.00’da belediye önünde eylem gerçekleştirme kararı alınmıştır (Eylem çağrısı için: Ormana Proje Yapılmaz Değil mi?).

Eylem kararımız ardından Sarıyer Belediyesi sosyal medya da dahil olmak üzere farklı kanallardan Kuzey Ormanları Savunması ile iletişime geçmiş, en sonunda 11 Ekim Cumartesi günü belediye basın danışmanı Cengiz Kahraman’la görüşülmüştür. Bu görüşme sonucunda belediyenin Fatih Ormanı ve Kuzey Ormanları’nda yapılaşmalara imar izni ve ruhsatı vermediğine ve vermeyeceğine dair bir yazılı metin tarafımıza ulaştırılmıştır. Metin yerel ve ulusal basına da iletilmiştir (Metin için: Şükrü Genç: Sözümüzün Arkasındayız) Ayrıca metinde “sivil toplum kuruluşlarının ve halkın içinde olmadığı hiç bir girişimin parçası da olmadık, olmayacağız” denilmektedir.

13 Ekim Pazartesi Sarıyer Belediyesi önünde planladığımız eylemin sebebi belediyenin Fatih Ormanı’nı yağma ve talana açacak  projeye onay vermeyeceğinin net tavrını ortaya koymasını istemekti. Yaşam savunucularını da memnun eden açıklama ışığında eylemimizi gerçekleştirmeye gerek kalmamıştır.

Sarıyer Belediyesi’nin konu hakkında gösterdiği hassasiyete teşekkür ederken, bu açıklamayı Belediye Başkanı Şükrü Genç’in bir sözü olarak aldığımızı belirtiriz. Bu açıklama ardından yaşanacak sürecin ve belediyenin verdiği sözü tutup tutmadığının da yakından takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Fatih Ormanı’ndaki tehlike ise devam etmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan verilme ihtimali olan imar ruhsatı ile Bilgili & Doğuş ortaklığında Fatih Ormanı Tabiat Parkı Projesi’ne başlanma tehlikesi hala vardır. Bu çerçeve ışığında Fatih Ormanı’nı talan projesine karşı Sarıyer Belediyesi’nin “ruhsat vermiyoruz” cevabı anlamlı olsa da Kuzey Ormanları’nın kent içinde kalan son parçası Fatih Ormanı için mücadele henüz yeni başlamaktadır.

Tüm yaşam savunucularını sermayenin talana açmak istediği Fatih Ormanı için bundan sonra da gerçekleştireceğimiz eylem ve etkinliklere davet ediyoruz ve bir kez daha üstüne basa basa vurguluyoruz: Fatih Ormanı’na villa, stadyum, AVM yaptırmayacağız!