(greenpeace.org.tr / 16 Ekim 2014)

Yırca köylüleri ve Greenpeace eylemcileri, kömürlü termik santral için hukuksuzca kesilen zeytin ağaçlarını Manisa Valiliği önüne bıraktı.

Soma Yırca köylüleri bugün, Greenpeace eylemcileri ile birlikte Manisa Valiliği önünde eylemdeydi. Soma’da kurulması planlanan kömürlü termik santral için son bir haftadır hukuksuz bir biçimde yüzlerce zeytin ağacını kesen Kolin Şirketler Grubu hakkında yeterli önlemi almayan Valiliğin önüne kesilen zeytin ağaçlarından 5 tanesini getiren grup, “Zeytinimi Kesme” yazılı pankart açtı.

zeytineylem_2

Greenpeace Avukatı Deniz Bayram, Manisa Valisi, Soma Kaymakamı, İlçe Jandarma Komutanı, Soma İlçesi Tarım Müdürü hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Basın açıklamasına CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de katıldı.

Öte yandan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, dün Twitter üzerinden Greenpeace’e verdiği yanıtta acele kamulaştırma kararını dayanak göstererek, ağaç kesiminin yasal dayanağı olduğunu savundu. Oysa acele kamulaştırma kararı süreci henüz tamamlanmadı. Greenpeace’in karara açtığı iptal davası sürüyor, şirketin imar planı yok ve Tarım Bakanlığı bölgenin tarım dışı kullanımına izin vermemiş durumda.

Acele kamulaştırma kararını şirkete ağaçları kesme hakkını vermediğini söyleyen Greenpeace Avukatı Deniz Bayram, “Çünkü kanunlara göre zeytinlik alanlar acele kamulaştırma kapsamına giremez. Bu nedenle, buradaki acele kamulaştırma kararına karşı zaten davamız sürüyor. Bu projeyle ilgili kurumlara sorduğumuz her soruya aldığımız yanıtta ayrı bir skandalla karşılaştık. Tarım Bakanlığı, yazılı olarak bize, bölgenin tarım dışı kullanımına izin vermediğini açıkladı. Şirketin henüz bir imar planı da yok. Ancak şirket ağaçları keserek, ‘cezasını öderim, ağaçları da keserim’ yaklaşımı ile hukuksuz ağaç kesimini devam ettiriyor. Şirketin amacı, oradaki zeytinlikleri yok ederek gerekli izinleri daha kolay almak ve hukuksal süreci boşa çıkarmak.  Yetkili birimler de buna göz yumuyor. Yasadışı ağaç kesimine engel olmak için alanda tüm engelleyici tedbirler alınmalı, şirketin zarar verici eylemleri önlenmeli. Valilik başta olmak üzere tüm idari birimleri hukuksuz ağaç kesimi ve tarım alanlarının tahrip edilmesine karşı görevlerini yerine getirmeye ve yetkilerini kullanmaya çağırıyoruz.” dedi.

zeytineylem

500’e yakın ağaç kesildi
Kolin Şirketler Grubu, bölgede kurmak istediği kömürlü termik santral için ilk olarak 17 Eylül gece yarısı hukuksuz bir biçimde alana girerek iş makineleriyle 13 ağacı yıkmıştı. Köylüler, o günden sonra zeytinliklerini korumak için çadır nöbeti başlattı. Ancak 14 Ekim Salı sabahı şirket bu kez alana testerelerle gizlice girerek ağaç kesimini hızlandırdı. Jandarmanın müdahalelerine rağmen şirket bu hafta boyunca 500’e yakın ağaç kesti ve köylülere tüm ağaçları keseceğini duyurdu.