(KOS Medya – 20 Ekim 2014)

Taksim Dayanışması’nın ikinci davası yarın (21 Ekim Salı) 09.30’da Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşecek. TMMOB İstanbul İKK herkesi Taksim Dayanışması’na, davaya sahip çıkmaya çağırıyor. Af Örgütü ise duruşma öncesi #IAmTaksim adlı bir destek videosu yayınladı.

Haziran Direnişi ile birlikte hedef tahtasına konan Taksim Dayanışması’na halkı “yasa dışı gösterilere çağırmak” gerekçesiyle dava açılmıştı. İlk duruşması 12 Haziran’da yapılan davanın ikinci duruşması 21 Ekim Salı 09.30’da Çağlayan Adliyesi’nde gerçekleşecek.

Dava çerçevesinde Taksim Dayanışması’nın 5 temsilcisi, aralarında “suç örgütü kurma” gibi suçlardan 15,5 yıl hapis cezası ile yargılanıyor. 25 sanık ise Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu uyarınca ‘’yasa dışı gösteride dağılmama’’ suçu ile yargılanıyor. Suçlamalar ise sanıkların ve Taksim Dayanışması’ndan atılan tweetlere dayandırılıyor.

Dava sebebiyle TMMOB İstanbul İKK da dayanışma çağrı metni yayınladı:

‘’Ülkemiz tarihin en büyük soygunu yapan ve bunu kentlerimizi, topraklarımızı, suyumuzu talan ederek yapan hükümetin yine büyük bir kent suçu işleyerek ve hukuku ayaklar altına alarak Taksim Gezi Parkına AVM yapma girişimlerine karşı başlatılan mücadelede milyonlarca insana karşı vahşi bir şiddet kullanıldı, 11 insanımız katledildi, 20’nin üzerinde insanımızın gözü mermilerle kör edildi ve binlercesi yaralandı ve sakat kaldı, binlercesi gözaltında şiddete, tacize maruz kaldı. Bu vahşi şiddet düşkünü teröristler şimdi de anayasal ve demokratik haklarını kullanarak barışçıl eylemler dışında hiçbir şey yapmayan Taksim Dayanışması bileşenlerine dava açtılar. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “yasadışı örgüt üyeliği, örgüt propagandası ve yasadışı gösteriye katılmak” savıyla açılan davanın ikinci duruşması, 21 Ekim’de görülecek. Tüm kurumları, üyelerimizi, dostlarımızı ve duyarlı basın mensuplarını 21 Ekim 2014 Salı 09.00’da Çağlayan Adliyesinde olmaya ve yargılanan arkadaşlarımızla dayanışmaya çağırıyoruz.’’

Af Örgütü’nden #IAmTaksim

Uluslararası Af Örgütü ise Taksim Dayanışması’nın ikinci davası öncesi #IAMTaksim adlı bir destek videosu yayınladı:

“Taksim Dayanışması’ndan aktivistlerin kovuşturmaya uğraması herhangi bir gerçek suçlamanın bulunmadığı siyasi temelli bir duruşmadır. Uluslararası Af Örgütü suçlamaların düşürülmesi gerektiğini dile getiriyor. Gezi Parkı eylemlerini düzenleyenlere ve “Taksim Dayanışması” aktivistlerine yönelik göstermelik davadan vazgeçin! ”

Uluslararası Af Örgütü’nün Taksim Dayanışması’yla dayanışma için açtığı blog’un adresi ise şöyle: #IAmTaksim

Yaşam savunucuları olarak bizler de bir kez daha aşkla, umutla, öfkeyle haykırıyoruz: Taksim Dayanışması yalnız değildir! Her yer Taksim her yer direniş!