(İleri, 20 Ekim 2014)

Başbakan Davutoğlu, AKP’li belediye başkanlarıyla toplantı yapmak üzere gittiği Amasya’da gazetecilere yaptığı açıklamada “Taksim dünyanın en çirkin meydanı” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP’li belediye başkanlarıyla yapacağı toplantı öncesi Amasya’da gazecilere açıklamalarda bulundu. “Kışla yıkılmasa orada meydan olmazdı” diyen Davutoğlu, AKP’nin Taksim’e AVM görünümlü Topçu Kışlası yapma takıntısının sürdüğünü gösterdi. Davutoğlu’nun açıklamaları satır başlarıyla şöyle:

ŞEHİR VE MEDENİYET KİTABI YAZDIM: Şehir ve Medeniyet üzerine bir Kitap yazıyorum, bitmek üzere. Bir gün ayırabilsem baskıya gidecek. İstanbul’la ilgili bölümü Gezi olaylarıyla aynı günlerde yazdım. Taksim meselesinde de… İstismar boyutu da var, o arkadaşları çağırdım.

TAKSİM MEYDANI ÇİRKİN: Bakın dedim, ‘başka şeyleri tartışırız ama bana ‘Taksim mükemmel bir meydandır’ diyorsan, ben sana derim ki, ‘Taksim dünyanın en çirkin meydanıdır…’ Ben meydan denince Venedik’tekini, İsfahan’dakini bilirim.

1 MAYIS DİYE TAPINAK YAPMAYIN: Taksim tesadüfen oluşmuş. Kışla yıkılmasaydı bir meydan görmeyecektik. Daha önce burada Ermeni mezarlığı vardı. Şimdi 1 Mayıs burada oldu diyerek bir tapınak haline getirmemek lazım.

KÜRT SORUNUNA OSMANLI ÇÖZÜMÜ: Türkiye’de yapılan vahim hatalar var. Doğuda isimler değişti. Bu hepimizin çektiği bir çileydi. Suriye devletinin 50-60 sene öncesi yok ama Türkiye Cumhuriyeti devletinin en son başkent olmasının getirdiği avantaj var. Kürtler en son hangi devletin içindeydiler, Osmanlı Devleti içindeydiler. Türkler de Osmanlı içindeydiler. O süreklilik içerisinde Türkler de çile çekti, benim dedemi Kuranı Kerim öğretiyor diye alıp götürmüşler. Kürtler kızsalar da nihayet devlet sürekliliği içinde Türkiye onların da devletidir.