(Karadeniz İsyandadır Platformu – 20 Ekim)

Karadeniz İsyandadır Platformu, 21-22 Ekim tarihlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yapacağı ziyaret ile ilgili açıklama yaptı:

“Doğanın ve yaşamın her alanın talana ve ranta açılmasına karşı yine yollardaydık. 30 Ağustos- 6 Eylül tarihleri arasında ormanları, dereleri, yaşam alanları yok edilmesin diye direnen dostlarımızla bir araya geldik.

Ereğli’den Amasra’ya, Sinop’tan Ordu’ya, Fatsa’dan Rize’ye kadar gerçekleştirdiğimiz yolculuk esnasında bir kez daha gördük ki; her türlü karalama politikasına, hukukun içinin boşaltılmasına, tehditlere ve baskılara rağmen direniş her alanda devam ediyor.

Ereğli ve Amasra’da kömür solumak istemeyenlerin, Sinop Çernobil olmasın diyenlerin, Ordu’da doğanın talanına direnenlerin, Fatsa’da siyanüre hayır diyenlerin, Rize’nin içme suyuna HES yapılmasın diye ineğini satıp dava açan Kazım amcanın, Arhavi’de derelerin özgürlüğü için direniş evi kuranların sesleri meclise taşınacak.

3. Doğa ve Yaşam yolculuğu sırasında dayanışma gösterdiğimiz yerel mücadelelerle birlikte deneyimlerimizi paylaşmak, gözlemlerimizi ve tanıklıklarımızı aktarmak için 21-22 Ekim tarihlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeyiz!”

Karadeniz İsyandadır Platformu

Katılımcı platformlar: Ereğli Çevre Platformu, Bartın Platformu, Sinop Nükleer Karşıtı Platform, Fatsa-Ünye Doğa Koruma Platformu, Fatsa Derelerin Kardeşliği Platformu, Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu, Rize Andon Vadisi, Arhavi Doğa Koruma Platformu