(Acıbadem Dayanışması – KOS Medya – 21 Ekim)

İstanbul’da Validebağ Korusu’nun yanında, kaçak camii yapılmak istenen Çamlıca Konakları’ndaki alana şafak baskını yapıldı! Sabaha karşı çevik kuvvet ile dozerler alana giriş yaptı. Acıbadem Dayanışması tüm Validebağ Korusu savunucularını Acıbadem Çamlıca Konakları’nın arka kapısına, Bilfen’in önünde kaçak inşaat yapılmak istenen alana çağırıyor.

Sabah 06:30 gibi yapılan baskında, yapılmak istenen kaçak yapı için çekiciler ve polis alana yığıldı. Önce halkın, kepçelerin alana girmesini engelleyecek şekilde birkaç gündür park ettiği araçlar çekildi. Bunun ardından kepçeler otoparka girerek hızla kazıya başladı, 08:30 sıralarında çekilen son fotoğrafları aşağıda görebilirsiniz. Halkın bekleyişi sürüyor ve destek çağrısı yapılıyor. Polisler gaz tüplerini hazır bekletiyor. Sabah fotoğraf çekenler tehdit edildi.

Yaklaşık bir haftadır, camii inşaatına başlamakta ısrar ediliyordu, 18 Ekim’de inşaat malzemeleri ve kepçe getirilip, sabah saatlerinde yeniden çalışma başlatılan alanda eylem yapan mahalle sakinleri dozerleri engellemişti. Evlerinden çıkan mahalle sakinlerinin ve ev hanımlarının katıldığı yol kesme eyleminde yola masalar konularak piknik şeklinde bir eylem yapılmıştı. Planlarda yeşil alan olarak gözükmesine rağmen yıllardır otopark olarak kullanılan alanda “Yeşil Alan Mahalle Sakinleri” olarak basın açıklaması yapan mahalleliler, 2012 yılında yapılan plan tadilatı ile ‘park alanı’ndan ‘dini tesis alanı’na dönüştürülen araziyle ilgili hukuki sürecin devam ettiğini vurgulamıştı. Basın açıklamasında “Halen devam eden dava sürecinde çıkan 3 bilirkişi raporu bu alana dini tesis yapılmasının uygun olmadığını belirtmiştir. Mahalle sakinleri günledir kepçe getirtilerek yapılmaya çalışılan inşaata direnmektedir” denilmişti.

Bu camii, Çamlıca Konakları ve Ata Konakları adlı sitelerin bitişiğinde yer alan boş bir kamu arazisine yapılmak isteniyor ve bu haliyle Validebağ Korusu’na sıfır noktasında. Bu boş alana yapılmak istenen inşaatın gerçekleşmesiyle birlikte alanın hemen bitişiğinde Koru içinden geçen patika alanın asfalt yola dönüştürülerek Validebağ Korusu’nun yapılaşmaya açılması tehlikesi mevcut.

v2

v4

v5

v6

v7