(Sendika.org / 22 Ekim 2014)

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kolin’in Yırca’da yüzlerce ağacı kestiği, köylüleri darp ederek kelepçelediği gün şirketi savundu

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Kolin Holding’in günlerdir Soma Yırca’da yaptığı ağaç kıyımını savunarak “Bunu bir kayıp olarak görmüyoruz” dedi. Yıldız, Kolin’in yüzlerce ağacı kestiği, köylüleri darp ederek kelepçelediği, yerlerde sürüklediği gün (21 Ekim), enerji yatırımları için zeytinliklerin yok edildiği eleştirilerine yanıt olarak şirketi savundu.

Yıldız: “Kolin, ağaç dikmeye hazır”

Zeytin ağaçlarının iktidarları döneminde arttığını, 91 milyondan 162 milyona çıktığını iddia eden Yıldız, “Orada ne kadar zeytin ağacı kesti, bunu bir kayıp olarak görmüyoruz, yerine yüz katını bin katını diksin o yatırımcı. Bunu da yatırımcımız yapmaya hazır” dedi. Yırcalı köylülerin “Bunlar bizim çocuğumuz” dedikleri geçim kaynağı zeytinlerini “gelişme önünde engel” olarak tanımladı, “Oraya 1.3 milyar dolarlık yatırım yapacaksın, oradaki kesilecek 100-200 tane zeytin ağacı Türkiye’nin gelişmesine de mani olmaması lazım” dedi.

AKP döneminin parlayan yıldızlarından Kolin Şirketler Grubu, Kuzey Ormanları’nı katledecek 3. Havalimanı konsorsiyumunda da yer alıyor.