(Haber : diken.com.tr – 22 Ekim 2014 / Fotoğraflar : KOS Medya)

Soma’nın Yırca köyünde termik santral uğruna yaklaşık bin ağacın kesilip köylülerin darp edilerek kelepçelenmesinin ardından Kuzey Ormanları Savunması’nın çağrısıyla, Kolin Grubu’nun İstanbul Levent’teki yönetim binası önünde eylem yapıldı.

Soma’da 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği facianın ardından Soma Holding binasının çevik kuvvet ekiplerince korunması gibi, üçüncü havalimanını yapan Limak-Kolin-Cengiz Holding konsorsiyumunun içinde yer alan şirketin önündeki eyleme de polisler  ‘eşlik etti.’

yirca3

Foto: DHA

‘Kolinin zehri değil, Yırca’nın zeytini’

İş sağlığı ve güvenliği istedikleri için işten atılan Enerji-Sen üyesi işçiler ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da katıldığı eylemde sıklıkla, “Kolin bir daha zeytinime dokunma”, ”Kolinin zehri değil, köyümün zeytinliği”, ”Kolin bir daha Yırcalıya dokunma”, ”Yırca köylüsü yalnız değildir” sloganları atıldı.

Yırca yalnız değil

Kuzey Ormanları Savunması adına konuşan Onur Akgül, Kolin Grubu’nun İstanbul’un kuzey ormanlarında yaşanan katliamların birinci derece sorumlusu olduğunu söylerken, şirketin güvenlik görevlilerinin Yırcalıları kelepçeleyip darp etmesine ilişkin ‘faaliyetlerini’ de anlattı.

Akgül şöyle konuştu: “Ondan fazla insan hastaneye kaldırıldı. Yırca halkının geçim kaynağı, insanoğlunun yaşam kaynaklarından zeytin ağaçlarının yüzlercesi acımasızca kesildi. Kuzey Ormanları Savunması olarak uyarıyoruz; kesilen yüzlerce zeytin ağacı ve darp edilen Yırca halkının hesabını hiçbir hukuk tanımayan Kolin Şirketler Grubu verecektir.”

Akgül, sözlerine şöyle devam etti: “Biliyoruz ki İstanbul’un kuzeyinde son kalan ormanlarımızı, yaşam ve su kaynaklarımızı yağmalamaya girişenler, Yırca’da arkadaşlarımıza saldıranlar aynı güçlerdir. Bu katliamı derhal durdurun. Soma Yırca halkı yalnız değildir. Her yer Yırca, Her yer direniş.”

IMG_3660

‘Sermaye kan üzerinde yükseliyor’

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise Yırca’da yaralanan köylülerden birinin de Soma’da DİSK üyesi bir maden işçisi olduğunu belirterek, “Yani aslında sermaye bir bütünlüklü saldırı programını hayata geçiriyor. Daha dün Torunlar’da İstanbul’un göbeğinde Mecidiyeköy’de asansör faciasında yitirdiğimiz 10 işçi arkadaşımızla ilgili takipsizlik verildi. Sermaye düzeni onların yağma politikaları işçilerin kanı ve canı üzerinde yükseliyor” dedi.

IMG_3659

Eylem sırasında okunan basın açıklamasının tam metni:

Zeytinimizi de, korumuzu da, ormanımızı da, yaşamı da savunacağız!

Basına ve Kamuoyuna,

İstanbul’un kuzey ormanlarında yaşanan katliamların birinci derece sorumlularından Kolin Şirketler Grubu, Soma’nın Yırca köyünde IMG_3665zeytinliklerini savunan köylülere dün sabah erken saatlerde dozerler ve yüzlerce özel güvenlikle vahşice saldırdı. Saldırıda çok sayıda köylü ve  ülkenin birçok noktasından Yırca’ya giderek direnişe destek veren yaşam savunucusu darp edildi, kelepçelendi, ondan fazla insan hastaneye kaldırıldı. Yırca halkının geçim kaynağı, insanoğlunun yaşam kaynaklarından zeytin ağaçlarının yüzlercesi acımasızca kesildi.

Dün yaşanan bu talan ve zorbalık, Kolin Grubu’nun darpçı özel güvenliklerinin, akşam saatlerinde salıverilmesiyle, ellerini kollarını sallayarak keyifle emniyetten çıkışlarıyla taçlandı. Hükümetin adaleti bir kez daha yandaş patronlarını, yağmayı ve talanı korudu.

Merkezinde Kuzey İstanbul’daki mega “proje”lerin bulunduğu 17 Aralık büyük yolsuzluk skandalı, iktidarı elinde tutanların ve tüm yaşam varlıklarımızı peşkeş çektikleri yandaş şirketlerinin düzenbazlıklarını, yağmacılıklarını ortaya saçmıştı. Doğanın, kentlerin, emeğin yoğun saldırılarla yağmalandığı  bu yeni düzende, Kolin gibi yandaş-tetikçi şirketleri de Türkiye’nin dört bir yanında yaşamı tehdit etmeyi sürdürüyor.

Yer altı ve yer üstü varlıklarını sermayenin hizmetine sunarken, emeğe, emekçilere yaşam hakkı tanımayanlar, Kolin zulmünü Soma halkına reva görmektedir. Madenlerde almadığı işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri, yok ettiği zeytinlikler-yaşam alanları AKP  iktidarının “Yeni Türkiye”sinin kurallarıdır.

Bu “Yeni Türkiye” ahlaksızlığı,  her geçen gün yaşam hakkımızı ülkenin farklı yerlerinde katletmenin yollarını arıyor. Saldırı her yerde; yaşama olan düşmanlıklarını dün İstanbul’un eşsiz yeşil alanlarından Validebağ Korusu’nda gördük. Aylardır “acele kamulaştırma” adı altında ülkenin tüm doğal varlıklarını ve yurttaşlarının yaşam kaynaklarını, adeta yangından mal kaçırırcasına bir hayasızlıkla yok ediyor ve sermayeye peşkeş çekiyorlar.

O sermaye ki; acısı bir damla hafiflemeyen ve devlet ağzının sayısını 301 diyerek geçtiği Soma’da ölmüş kardeşimizin, 3. köprü ve 3. havalimanı iş cinayetlerinde kaybettiğimiz emekçilerimizin, Torunlar’da daha dün takipsizlik verilmiş iş cinayetinin, İstanbul’un kuzeyinde her ışığı söndürülen yaşam varlığının, İğneada’dan Ağva’ya tüm Marmara’da çevre ve doğa katliamının baş müsebbibidir!

Soma Yırca halkı yalnız değildir!

Kuzey Ormanları Savunması olarak uyarıyoruz;  kesilen yüzlerce zeytin ağacı ve darp edilen Yırca halkının hesabını hiçbir hukuk tanımayan Kolin Şirketler Grubu verecektir.

Yaşam alanlarımızı katledemeyeceksiniz. Biliyoruz ki İstanbul’un kuzeyinde son kalan ormanlarımızı, yaşam ve su kaynaklarımızı yağmalamaya girişenler, Yırca’da arkadaşlarımıza saldıranlarla aynı güçlerdir. Bu katliamı derhal durdurun!

Soma Yırca halkı yalnız değildir!

Her yer Yırca, Her yer Direniş!

Kuzey Ormanları Savunması

IMG_3661