(KOS Medya – 23 Ekim 2014)

Validebağ’da yürütmeyi durdurma kararı çıkmasına rağmen inşaata devam eden Üsküdar Belediyesi ve taşeron şirketine karşı koruyu savunanların direnişi sürüyor.

Günün ilk saatlerinde yaşanan belediye ve şirket saldırısının ardından öğleden sonra ağaçların sökülmesine başlandı. Sökme işlemi yüzlerce polisin koruması altında gerçekleştirildi. Mahalleli ağaçların sökülmesine tepki gösterirken polis iş makinelerinin çalıştığı alana kimseyi yaklaştırmadı. Sökülen ağaçlar kamyon kasasına yüklenerek götürüldü.

fotograf (3)

Mahallelinin yaptığı çağrılar üzerine İstanbul’un dört bir yanından desteğe gidenlerle devam eden nöbete saldıran polis, aralarında Kuzey Ormanları Savunması’ndan arkadaşlarımızın da olduğu beş direnişçiyi darp ederek gözaltına aldı. Polis saldırısı gözaltı aracında da sürdü. Gözaltıları sağlık kontrollerinin yapılması için Numune Hastanesi’ne götüren polis burada da hastaneye gelen avukatlara saldırdı.

fotograf (4)

Direnişe destek vermek üzere alana gelen CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur: “Şunu açıkça söyleyelim; burada kimsenin camiyle alıp veremediği yok. Bugün camileri hırsızlıklarına, cinayetlerine kalkan olarak kullananan onlar. Gezi Parkı’nda da Kabataş’ta da aynı şeyi yaptılar. Mevzuat bu kadar küçük alana cami yapılmasına da uymuyor. Burada sürekli belediye mevzuatı değişikliği yapmalarından belli ki başka hesapları var buraya dair. Arkadaşlarımızı yaka paça gözaltına aldılar, hesabını soracağız.” dedi.

fotograf (1)

Validebağ Gönüllüleri’nin koruya yaptığı çağrı üzerine aralarında Kuzey Ormanları Savunması aktivistlerinin de olduğu yüzlerce İstanbullu koruya geçiyorlar. Polis korunun tüm girişlerini tomalar ve çevik ordusuyla tutmuş durumda. Gelişmeleri aktaracağız.

10502390_584503504987031_5160354802416328015_n