(KOS Medya – 26 Ekim 2014)

Üsküdar Belediyesi’nin Validebağ Korusu girişindeki alana cami yapma girişimi, Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması Savunması’nın çağrısıyla yapılan büyük katılımlı bir yürüyüş ve eylemle protesto edildi. Yürütmeyi durdurma kararına rağmen cami inşaatı bugün de devam ederken, nöbette olan yaşam savunucuları iş araçlarının geçişini engellemek için gün boyu direndiler.

fotograf (1)
Foto: Kuzey Ormanları savunucularının da yer aldığı direniş gün boyu sürdü.

Bu akşam saat 19:30’da Acıbadem Caddesi üzerindeki Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi önünde buluşan binlerce kişi yaklaşık bir saatlik yürüyüşle polis kuşatması altındaki alana ulaştı.

fotograf

Yürüyüşte ‘Diren koru diren İstanbul’, ‘Susma sustukça dünya beton olacak’, ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam’, ‘Pinokyo Hilmi, kandıramazsın bizi’, ‘Kahrolsun AKP diktatörlüğü’, ‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca yoldan geçen arabalar kornalarla eyleme destek oldular.

IMG_0298
Foto: Pankartlar caddede hazırlandı.

Alanda nöbet tutanlar tarafından alkışlarla karşılanan yaşam savunucuları, çevik kuvvet barikatının ve çalışan tomaların önünde toplandı. Burada konuşma yapan Kuzey Ormanları Savunması’ndan Deniz Özgür, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan güç aldığını söyleyerek “İki gün gelip sonra bırakacağımızı zannediyorlar, ama öyle olmayacak, bu inşaatı yaptırmayacağız” dedi.

IMG_0307

İKS’den Can Atalay: “Edep ya hu! Diz çökmedik, çökmeyeceğiz”
İstanbul Kent Savunması’ndan Can Atalay ‘AKP bir mahkeme kararını bile uygulayamıyor, bildikleri tek şey kaba kuvvet’ diyerek Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e seslendi: ‘Be hey yalancı, edep ya hu! Diz çökmedik, çökmeyeceğiz.’

Validebağ Gönüllüleri Derneği Başkanı Arif Belgin, ‘Bu inşaat, Validebağ Korusu’ndan rant elde etme çabasıdır, buraya cami değil ticarethane yapmayı planlıyorlar, bizi az gördüklerinde saldırıp inşaata devam ediyorlar. İşte binlerce insan buradayız, hadi şimdi müdahale etsenize’ diye konuştu.

IMG_0317
Foto: Yürüyüşe binlerce yaşam savunucusu katıldı.

Yapılan basın açıklamasından sonra, polis barikatının önünde halay çekerek türkü söyleyen yaşam savunucularına Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şubesi tarafından yemek dağıtıldı. Yüzlerce direnişçi, rüzgar ve ara ara yağan yağmura rağmen nöbet tutmaya başladı.

IMG_0332
Foto: Alanda soğuk ve yağmurdan korunmak için önlem alındı.

IMG-20141025-WA0005 (1)
Foto: Mevlanakapı’da kentsel dönüşüme direnenler de aramızdaydı

#ValidebağKorusu’nu korumak için yarınki program:

 26 Ekim Pazar

14:00: Yürüyüş (Validebağ Gönüllüleri, Acıbadem Halk Dayanışması, Acıbadem Ahmet Sani Gezici Lisesi Veli Dayanışması, Koşuyolu Yaşam Parkı Forumu inisiyatifinde)

Buluşma noktaları:

  • Acıbadem Dörtyol
  • Koşuyolu ışıklar (Starboks önü)

16:00: Piknik

Çamlıca Ata Konakları yeşil alanı

IMG_0304