(Radikal – 25 Ekim 2014)

Ağustos 2014’te geçirdiği motosiklet kazasında hayatını kaybeden genç fotoğraf sanatçısı Cem Ersavcı’nın ‘Kuzey Ormanları’ fotoğrafları Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen Fotoistanbul’da sergileniyor.

Özellikle Gezi olaylarında çektiği fotoğraflarla tanınan ve 32 yaşında hayata veda eden fotoğraf sanatçısı Cem Ersavcı, Fotoistanbul 1.Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nde açılan ‘Kuzey Ormanları’ sergisiyle anılıyor. Vefatından önce festivale ‘Şehirler ve Hikayeler’ teması çerçevesinde ‘Kuzey Ormanları’ fotoğraflarıyla katılmaya karar veren genç fotoğrafçının Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Ana Salon’da açılan sergisi, 18 Kasım’a kadar sürecek. Ersavcı’nın fotoğrafları kültürel olanla doğal olanın, insanla insan olmayanın ve yeryüzünün, İstanbul’un kuzeyindeki ormanlarda en keskin, şiddetli ve dramatik biçimiyle görülen ilişkisini gözler önüne seriyor.

uncut_page__893878955

Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; 50 sergi, 70 seminer ve panel, 6 ustayla sohbet, 5 gösteri gecesi, 80 fotoğraf gösterisi, 100’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, 8 atölye, kitap imza günleri ve yuvarlak masa tartışmalarıyla fotoğrafı Beşiktaş’la ve tüm İstanbullularla buluşturmayı hedefliyor. 20’ye yakın yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayan Fotoistanbul’da; Türkiye’den de 30’a yakın fotoğraf sanatçısı yer alıyor. Bu yıl ilk kez Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen Fotoistanbul; bir dünya metropolü olmasına rağmen düzenli bir fotoğraf festivali geleneği olmayan İstanbul’a bir festival armağan etmeyi de amaçlıyor. Beşiktaş’ın meydanlarına kurulan festival, dev açık hava sergileri ile milyonlarca kişiyi fotoğraf sanatı etrafında buluşturuyor.

Onur kurulunu Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın yanı sıra Ara Güler, Güler Ertan, Halim Kulaksız, Ozan Sağdıç ve Mehmet Bayhan’ın oluşturduğu Fotoistanbul’un genel sanat yönetmenliğini Gültekin Çizgen üstleniyor. Küratörlüğünü Attila Durak, Hüseyin Yılmaz ve Jason Eskenazi’nin üstlendiği Fotoistanbul’un koordinatörlüğünü Utku Kaynar, danışmanlığını ise Rıza Erdeğirmenci yürütüyor. Ayrıntılı bilgi için: www.fotoistanbul.org