(KOS Medya – 28 Ekim)

Güney Fransa’da bulunan Testet’deki ZAD direnişine polis 17 saatlik bir aradan sonra yeniden saldırdı ve 21 yaşındaki ZAD hareketi üyesi genç ölü olarak bulundu. Bir görgü tanığı, çarpışmalar esnasında yere düşen bir adamın polis tarafından götürüldüğüne şahit olduğunu belirtti. Cumartesi günü 25 Ekim’de Fransa’nın dört bir yanında 5,000 kadar kişi Testet’te toplanarak baraj yapımı ile yıllardır sürmekte olan ve son aylarda gittikçe yükselen ZAD direnişçilerine karşı gösterilen şiddeti protesto etmek için bir araya geldi.

Polis direnişleri sahadan sürmek için saldırdıysa da bir kısım direnişçi polisle gece geç saatlere kadar çarpışmaya devam etti. Polisler bu esnada plastik mermi ve gaz bombası kullandığından direnişçilerden bazıları ağır yaralandılar. Görgü tanıkları gece ilerleyen saatlerde bir cesedin polis barikatlarında bulunmuş olduğu iddiasında bulundular.

Pazar sabahı olan basın toplantısında, Testet’teki grupları temsilen basın sözcüsü Ben Lefetey bir görgü tanığının “çarpışmalar esnasında yere düşen bir adamın polis tarafından götürüldüğüne şahit olduğu” söylemini de konuşmasında belirtti. Polisler kullandıkları orantısız şiddeti ört bas etmek için direniş esnasında çarpışmaları bahane etmekteler. Tarn kolluk kuvvetlerinin başı, kendileri sadece 2,000 kadar kişi ile etraflarını çevirmişken (ki bu sayı aslında 5,000) 100-150 kadar siyah maskeli ve kıyafetli anarşistin onlara yanıcı maddeler ile muhtelif cisimler fırlattığını belirtti.

Bir açıklamada “Action for the Environment” ekibi, “Bizlerin de gördüğü üzere polis şiddeti birkaç hafta içinde artık herhangi bir gerekliliğe ihtiyaç duymayan ve bazen de hukuki çerçeve dışına çıkabilen bir hale gelmiştir. Polis, herhangi bir sorun olmamasına rağmen yine plastik mermiler, ses bombaları ve gaz bombaları kullanmıştır. Polisin oradaki varlığı artık gün sonunda her zamanki gibi sonuçlanacaktır; yani provokasyonun bir trajediyle dönüşmesine. Bize ulaşan ilk bilgilere göre hadise polis ile olan çarpışmalar esnasında 02:00 civarında gerçekleştir. Bizler polisin bir göstericiyi öldürdüğü iddiasında değiliz ancak bir görgü tanığı olayın çarpışmalar esnasında gerçekleştiğini belirtiyor. Bu kişi ayrıca mezkur Ben Lefetey’e ölüm hakkında daha fazla bir şey bilmediğini de belirtmiştir.”

Bağlantıya geçilen kaymakamlık da konu hakkında herhangi bir açıklamada bulunmamıştır. Albi’deki kaymakam Claude Derens de Pazartesi öğleden sonra gerçekleşecek otopsiden önce herhangi bir açıklama yapmayı reddetmiştir. Davaya yakın bir kaynak tarafından ayrıca 21 yaşında vefat eden gencin gösteriler esnasında orada bulunmuş olduğunu belirtilmektedir.
1,5 milyon m3’lük su alması planlanan baraj haznesiyle ön plana çıkan yapı nakliyat işlemleri yüzünden Loire-Atlantique’da Güneybatı Notre-Dame-des-Landes 2012’de başlanan yeni havalimanının yapımını durdurmuştur. 1 Eylül’den beri çatışmalar ve toplanmalar daha da artmıştır. Su deposu için yapılan tasarı Tarn genel konseyince hazırlanmıştır. Göstericiler ise böyle bir projeyi reddetmektedirler, nitekim çok az sayıda çiftçi tarım yapmaya devam edebileceği belirtmektedirler.

“Paris kolektif üyeleri Notre-Dame-des-Landes’i ve Testet karşıtlarını desteklemektedir. Aldığımız bilgiye göre arkadaşlarımızdan biri ZAD Testet’ta polisle olan çarpışmalar esnasında gece saatlerinde yaşamını yitirmiştir. Bu ne unutulacak ne de affedilecektir !”

Bwg7Jw0CQAAf9bC