(Diken – 29 Ekim 2014)

Validebağ Korusu’nun yanında yapımına başlanan cami inşaatın yarın itibarıyla durabilir.

ali-mufit-gurtuna

Fotoğraf: Metin Cihan @metcihan

Üsküdar Belediyesi’nin yürütmeyi durdurma kararına uymayarak devam ettiği cami inşaatının yakınındaki direniş, bugün sürüldüğü yeni alanında devam etti. Akşam saatlerinde burada yapılan forumda konuşan ve kendisi de mahalle sakini olan Gürtuna,“Valiyle dün görüştüm, bugün kaymakamlıkta toplantı yaptık. Yarın cami inşaatı durdurulacak” dedi.

Üsküdar Kaymakamlığı’nda yapılan toplantıya inşaatın hukuka aykırı olmadığını savunan Üsküdar Belediyesi Başkanı Hilmi Türkmen ve Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler’in de katıldığını söyleyen Gürtuna, inşaatın durdurulması konusunda uzlaşma sağlandığını açıkladı.

Vali: Yanlış bilgilendirildim

Vali Vasip Şahin’in “Yanlış bilgilendirildim” dediğini aktaran Gürtuna, “Kendisi bana hukuki süreç sonuçlanana kadar bekleme sözü verdi” diye konuştu.

Verilen sözlere değil, gücümüze güveniyoruz

Geçen hafta Validebağ’da darp edilerek gözaltına alınan Mimarlar Odası’nın avukatlığını da yapan Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Can Atalay ise, “Bunların üç kuruş kar için atmayacağı yalan yok. Biz örgütlü gücümüze güveniyoruz” dedi.

İstanbul Kent Savunması adına yapılan açıklamada ise iki talep sıralandı. Bunlardan ilki inşaatın durdurulup polisin gitmesi. İkincisi ise Validebağ için uygulanan talan projesinin tamamen durdurulması.