(Nilay Vardar / bianet – 28 Ekim 2014)

Maden Mühendisi Torun, Karaman madeninde yaşanan su baskının, su biriken eski imalathaneye çok yakın mesafede çalışması nedeniyle olabileceğini söyledi.

Karaman’ın Ermenek ilçesi Pamuklu köyü yakınlarındaki Has Şeker Madenciliğe ait  bir kömür ocağında su baskını nedeniyle göçük meydana geldi. Göçükte kalan 18 işçi var.

Eski Maden Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Torun, muhtemelen eski imalathanede biriken yer altı suyunun patlaması nedeniyle kazanın meydana gelmiş olabileceğini söyledi.

İki seçenek var

İşçilerin ya bu imalathaneye çok yakın çalıştığını ya da eski imalathanenin yerinin bilinmediğini belirtti.

“Madenlerde eski imalat dediğimiz daha önce çalışılıp terk edilen alanlarda zamanla yer altı suyu birikebilir. Bu madenlerde zaman zaman rastlanan bir durum.

“Böyle durumlarda topuk denen yani suyun diğer galerilere geçmesini engelleyen sistemler kurulur. Bu engel topuğu da imalat planlarına işlenir. Böylece yıllar geçse de o suyun biriktiği yerin neresi olduğu bilinir.

“Söz konusu olayda, henüz inceleme yapmadık ancak muhtemelen ya o eski imalathaneye yakın çalışıldı. Ya da o imalathanenin yeri, imalat notlarına işlenmediği için bilinmiyordu.”

“Yer altı suyunun yukarı çıkma ihtimali yüksek olan yerlerde ocak açılır mı?” sorumuza Torun, “Zemin etüdü yapılır, yer altı suyu seviyesi tespit edilir. Sulara karşı önlem alınabiliyorsa çalışabilir” yanıtını verdi.

“Yaşam odası bu işçiler için bir kurtuluş sağlayabilir miydi sorusuna ise Torun, “Su baskını çok aniden olan bir durum. Yaşam odası da olsa ona ulaşamazlardı. İşçilerin kurtulma şansları olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Maden ocağı yetkilisi Şahin Uyar’ın anlatımına göre olay şöyle oldu. Yerin 350 metre altındaki galeriye 12.15’te bacalardan su sızıntısı gelmeye başladı. 26 işçiden 8’i tedirgin olarak ocaktan çıktı. 18 işçi ise çalışmaya devam etti. Sızıntıdan kısa bir süre sonra ise ani bir su baskını oldu.

Torba yasanın ardından maden ocağı işletmecilerinin talebiyle bir ay kapalı kalan madenin işçilerle konuşulmasının ardından 15 gün önce tekrar çalışmaya başladı.