(Diken – 1 Kasım 2014)

Türkiye Soma ve Ermenek’teki maden facialarının sorumlularının yargılanmasını beklerken, bir facia haberi de Bartın’ın Amasra ilçesinden geldi. Tarlaağzı köyünde, hükümete yakınlığıyla bilinen Hattat Holding’e bağlı HEMA maden ocağında göçük oluşunca iki Çinli işçi hayatını kaybetti.

Güvenlik önlemlerinin artırılmasını istemişlerdi

karaman-maden111

Madende çalışan Çinli işçilerin, Ermenek’teki faciadan sonra iş güvenliği tedbirlerinin artırılması için şirket yetkilileriyle daha dün toplantı yaptığı ve taleplerini bildirdiği öğrenildi.

Sabah 04.30’da çalışıyorlardı

Göçüğün galeri açma çalışmaları sırasında tavan çökmesi sonucu, sabaha karşı 04.30 sıralarında yerin 300 metre altında meydana geldiği belirtiliyor.

Maden sahibi ‘fıtrat’ demişti

Göçüğün yaşandığı madende eylül ayında da bir işçi hayatını kaybetmiş, Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, “Maalesef Reis-i Cumhurumuzun söylediği gibi bu işin fıtratında kaza var” demeyi uygun görmüştü.

Hürriyet’e konuşan Hattat Holding kaynakları, 2005’te açılan bu madenin işletmesinin dört farklı Çinli firmaya verildiğini belirtti. Hattat Holding, AKP hükümetiyle yakın ilişkileriyle dikkat çeken bir firma. Şirketin Amasra’da aldığı bir ihaledeki üretim vaatlerini yerine getirmediği, buna rağmen devletten üç kez uzatma aldığı ortaya çıkmıştı.

Soma için Erdoğan’a teşekkür etmişti!

Hattat Holding, 21 Mayıs günü bir dizi gazeteye verdiği başsağlığı ilanıyla da dikkat çekmişti. İlanda, ‘Soma’ya gösterilen ilgi’ için sırasıyla Başbakan Tayyip Erdoğan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e methiyeler eşliğinde teşekkür ediliyordu.