(Evrensel – 2 Kasım)

Çevre Bakanlığı’nın hazırladığı Maden Atıkları Yönetmeliği Taslağı’nda maden atıklarının denizlere dökülmesine izin verilmesine, Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) Sözcüsü Metin Sert, tepki gösterdi. Sanayi atıkları nedeni ile Gediz Nehri’nin can çekiştiğini ifade eden Sert, “Denizler maden çöplüğü gibi kullanılamaz” dedi.

Son zamanlarda skandal kararlara imza atan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bugünlerde ekolojistlerin ve yaşam alanı savunucularının tepkilerini bir hayli alacak olan bir yasa taslağı üzerinde çalışıyor. Bakanlığın, Maden Atıkları Yönetmeliği Taslağı’na göre maden atıklarının çevresel etkilerini en aza indirmek gerekçesiyle denize boşaltılmasına ‘detaylı izleme şartıyla’ onay verilebileceği belirtilirken, Turgutlu Çevre Platformu (TURÇEP) Sözcüsü Metin Sert, Bakanlığa tepki gösterdi. Denizlere, maden çöplüğü olarak bakılacağına dikkat çeken Sert, “Maden atıklarının ne anlama geldiğini anlamak için kahin olmaya gerek yok. Maden atıklarının kendi başlarına çevreye ne kadar ciddi ve büyük zararlar verdiği belli. Bunu görebilmek için sadece Balıkesir’in Balya ilçesine bakmak bile yeterli. 1939 yılında kapatılan kurşun madeni ardında maden atıklarını bırakıp da gitti. Bölgede halen 4 milyon tonluk atık var ve burada nerdeyse yüz yıldan beri bir tek ot bile bitmiyor artık” dedi.

‘BU ANLAYIŞIN NE OLDUĞU GEDİZ NEHRİ’NDEN BELLİ’

Sermayenin çıkarı için denizlerin de feda edildiğini anlatan Sert, “Gediz Nehri sanayi kuruluşlarının zehirli kimyasal atıkları nedeniyle bugün can çekişiyor. Defalarca yaşanan toplu balık ölümleri hala devam ediyor. Ortada böyle kimsenin gözlerini kapayamayacağı korkunç bir gerçek varken, şimdi de denizlere aynı gözle bakılmamalı” diye konuştu.

‘KENDİ YARATTIĞIMIZ BATAKLIĞIN İÇİNDE ÇÜRÜYÜP GİDİYORUZ’

Sert son olarak şunları söyledi: “Akarsularımızı, çayları, dereleri, nehirleri fosseptik kanalı gibi gören ve sanayi tesislerinin atıklarını buralara göndermelerine vize veren bir anlayış, şimdi de denizlerin maden çöplüğü gibi kullanılmasına vize veriyor. Görüldüğü gibi bizler doğanın değil, aslında kendi yarattığımız bataklığın içinde çürüyüp gidiyoruz.”