(KOS Medya – 6 Kasım 2014)

Adalar Savunması 2010 yılında tüm Adalıların tepkisine ve protestolarına rağmen İnanlar İnşaat tarafından yapımına başlanan hukuksuz Terrace Lido ile ilgili bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle;

“Büyükada’daki hukuksuz Terrace Lido’nun yıkımına derhal başlanmalıdır…

Bütün tarihi, doğal ve kültürel değerlerimizin göbeğine AVM, rezidans, gökdelen, ticaret merkezi ve turizm tesisleri dikerek imar rantları elde etme girişimlerinin sonuncusu Büyükada’da yaşanıyor.

2010 yılında tüm Adalıların tepkisine ve protestolarına rağmen İnanlar İnşaat tarafından yapımına başlanan ve inşaatın başladığı günden bu yana açılan çeşitli davalara, protestolarımıza ve inşaat durdurma kararlarına rağmen yasadışı olarak bitirilme, satış ve yerleşme aşamalarına gelen “Büyükada Lido Terrace” hakkındaki mahkeme kararları derhal uygulanmalıdır.

Büyükada iskele bölgesindeki emsal yüksekliği aşan, yerel kurumlardan ve koruma kurullarından alınan izin ve ruhsatlara aykırı olarak inşa edilerek rezidans ve ticaret merkezi olarak faaliyet gösteren “Büyükada Lido Terrace”, 2013 yılında İstanbul 4. ve 5. İdare Mahkeme’lerinin ve Danıştay’ın kararlarıyla hukuksuz duruma düşmüştür. Bu kararlar uyarınca Belediye Encümeni 6.11.2014 tarihine kadar İnanlar İnşaat’ın hukuka aykırı ve ruhsatsız olarak sürdürdüğü “Büyükada Terrace Lido”nun ruhsatsız bölümleri için yıkım kararı vermiş ve tebliğ etmiştir.

Sözkonusu mahkeme ve encümen kararları çerçevesinde yıkım çalışmalarının derhal başlaması için ilgili tüm kurumları göreve çağırıyor, bir hukuksuzluk, talan ve rant anıtı olan Büyükada Lido’nun yıkım işlemlerinin derhal başlatılmasını istiyoruz. Kent ve yaşam savunucularının konunun yakın takipçisi olduğunu tüm kamuoyuna duyuruyoruz.

Tamamı Betonlaşmadan Adalara Sahip Çıkalım!

ADALAR SAVUNMASI

Not: Konuyla ilgili olarak yıkım tarihi olan 6 Kasım 2014 Saat 14.00’te Büyükada Lido önünde bir basın açıklaması yapılacaktır.”