(KosMedya, 6 Kasım 2014)

Fransa hükümetinin, ülkenin güneyinde bulunan Sivens Ormanı’nda inşa etmeye çalıştığı baraja karşı ZAD (Bölge Savunması) direnişi sürüyor. İnşaatın yüze yakın korunan ağaç türünü ve 14 hektarlık sulak alanı yok edeceğini belirten ZADistler, ormanın kucak açtığı 94 hayvan türünün de yuvasız kalacağını anlatıyor.

Sivens Ormanı’nda uzun bir süredir devam eden işgal eylemine geçtiğimiz günlerde polis saldırmış ve Rémi Fraisse adlı ZAD direnişçisini; bir yaşam savunucusu kardeşimizi öldürmüştü.

ZAD1

KOS, Sivens Ormanı direnişini ve ZADist kardeşlerini yakından takip ediyor. Kendisi de bir Kuzey Ormanları Savunucusu olan ve KOS’un İstanbul’daki eylemlerinde de bulunan bir ZADist dostumuz bize ve tüm yaşam direnişçilerine aşağıdaki satırlarla seslendi:

SIVENS DİRENİŞİNDEN HERKESE MERHABA!

ZAD

Sivens direnişinin tanıklarından ve katılımcılarından biri olarak aktarıyorum… Konuyla alakalı paylaşımlardan aktaracak olursam: Fransa’nın güneyindeki Gaillac şehrinde bulunan Testet bölgesinde Sivens Ormanı’nın yok edilmesine karşı ZAD otonomunun başlattığı işgal eylemine polis saldırdı.

Jandarma ve polis saldırısı sonucu 21 yaşındaki aktivist arkadaşımız Rémi Fraisse başına isabet eden saldırı (el bombası tipli) gaz bombası ile yaşamını yitirdi.

zad2
POLİS CENAZEYİ BÖLGEDEN UZAKLAŞTIRDI

Yaklaşık bir yıldır devam eden ve son bir ayda kitlesellik kazanan orman işgaline destek amacıyla 26 Ekim 2014 günü 5 bin kişinin katıldığı bir protesto gösterisi gerçekleştirildi. Helikopter destekli çok sayıda polis ve jandarma, eyleme gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı. Gece geç saatlere kadar devam eden çatışmalardan sonra Rémi’nin cansız bedeni çatışmaların yoğun olduğu bölgede bulundu. Ve polis tarafından kaçırılarak oradan uzaklaştırıldı.

7a51c9da9eb9e5f29c27706511fb8ba0a5926b46

Rémi Fraisse’nin ölümünün ardından başlayan protestolar Fransa genelinde şiddetlenerek devam ederken, direnişin bir parçası olarak Albi şehrinde başlayan açlık direnişi de 50’li günleri bulmuş durumda…

Sivens Ormanı Direnişi son yılların en önemli ekolojist direnişi olarak ekolojist hareketlere, yani ekolojist bir dünya mücadelesine yeni bir moral kaynağı olmaktadır…

Sivens ZAD Otonomu direnişinden İstanbul Kuzey Ormanları Savunması’na ve Validebağ Gönüllüleri’ne… Dayanışmayla!

648x415_manifestations-apres-mort-remi-fraisse-27-octobre-2014