(Twitter: yircakoyu ve yircakoyu45 – 7 Kasım)

Bu gece Soma, Yırca’da Kolin firmasının özel güvenlik elemanları, geçim kaynakları olan zeytinin hasadını yapmak isteyen köylüleri dayakla, gazla ve çivili soparla engellemek için saldırdı.

Son günlerde Yırca köyündeki zeytinliklerde yoğun özel güvenlik önlemleri alan, köylülere ait arazileri dikenli tellerle çeviren Kolin firması, bu gece yüzlerce özel güvenlik görevlisi ile alanı ablukaya aldı. Zeytinliklerini terk etmek istemeyen köylülere jandarma geldikten sonra da darp etmeye devam eden Kolin özel güvenlik elemanları gaz sıktılar ve jopla, çivili sopalarla da saldırdılar, kadınları tellere sıkıştırıp darp ettiler. Başına gaz kapsülü isabet eden Emin Özkılıç adında bir köylü hastaneye kaldırıldı, başına dikiş atıldı ve müşahade altına alındı. Güvenlik görevlileri Avukat Hasan Namak’ı da darp etti.

Köylüler olay yerine gelen jandarmanın saldırganların ifadelerini almamasından, göz altı yapmamasından şikayetçiler, avukat desteği istiyorlar.

Yırcalılar tüm yaşam savunucularını ve özellikle sabah vakti avukatları desteğe çağırıyor. Saldırı sonucu köylerini terk ettiklerine dair çıkan haberlerin yalan olduğunu, köylerini terk etmediklerini, sonuna kadar direneceklerini söylüyorlar. Şu anda soğukta nöbet tutmaya devam ediyorlar.

 

y3


y2

B1xRwNnCUAIPQtY