(KOS Medya – 9 Kasım 2014)

Hürriyet Gazetesi yazarı Melis Alphan 8 Kasım 2014 tarihli köşe yazısında katil projelerin yarattığı tahribattan kaçarak İstanbul Boğazında görüntülenen domuzlara yer verdi. Alphan, resmi açıklamalarda bu olayın büyütülmemesi, abartılmaması yolunda çağrılar olduğunu, meselenin ciddiyeti ve boyutlarının büyüklüğü yeteri kadar fark edilmediğini yazdı.

Alphan’a göre “Bizim bu sahnelere tanık olmamızın nedeni bu canlıların yaşam alanlarının (Kuzey Ormanları gibi) hızla yok edilmesi, hayvanların hareket edebileceği yeşil koridorların tükenmesi ve iklim değişikliği. Yukarıda saydığım ecnebi şehirlerine yaban hayvanlarının inmesinin nedeni ise (Popular Science’ta çıkan bir makaleye göre) başarılı doğa koruma çalışmaları ve şehirlerde yeşil bolluğu. Onlar yeşillendirdikçe şehirleri insanlara olduğu gibi hayvanlara da çekici geliyor.
Şu açıdan da bakıp halimize yanabiliriz… Batı’da bırakın insanları, hayvanların bile ağzını sulandıracak güzellikte, bol ağaçlı, yeşillikli şehirler var.
Bizde ise zavallı hayvanların yaşam alanlarına havuzlu siteler, gökdelenler, köprüler yapılıyor, hayvanlar evsiz kaldıkları ve bir yerden bir yere geçemedikleri için çaresizlikten Boğaz’a iniyor.”

Yazının tamamı için tıklayınız.