(ETHA – 9 Kasım 2014)

Fatsa – Ünye Doğa Koruma Platformu, Fatsa-Ünye arasında açılacak madene ve siyanürle altın aranmasına karşı yürütülen mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu, Fatsa-Ünye arasında açılacak madene ve siyanürle altın aranmasına karşı yürütülen mücadeleye destek için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Galatasaray Meydanında bir araya gelen platform üyeleri, “Fatsa-Ünye halkı siyanüre direniyor” yazılı pankart açtı. Eyleme çocukları ile birlikte katılan platform üyeleri sık sık “Fatsa’nın fikri siyanüre direnmek”, “Siyanür varsa fındık mındık yok”, “Köyüme, suyuma, ormanıma dokunma”, “Fatsa’da maden istemiyoruz” sloganları atıldı.

Platform adına açıklama yapan Uğur Uçar, Yırca Köyünde termik santrale karşı direnen köylülere selamlayarak sözlerine başladı. İktidarın son 12 yılda gerçekleştirdiği icraatlarla ülkeyi, bütünüyle sermayenin rant ve talanına açtığını belirten Uçar, bu durumu her gün yaşanan iş cinayetleriyle gördüklerini ve küçük köylülüğün tasfiyesini bir fiil yaşadıklarını ifade etti. Karadeniz’de HES projelerini hayata geçirerek enerji bahanesiyle dereleri nasıl kuruttuklarını yaşayarak gördüklerini söyleyen Uçar, şimdi de Karadeniz’in yer altı zenginliklerine göz diktiklerini söyledi.

Fatsa’nın Yukarı Bahçeler Mahallesi Engiz Mevkiinde Altıntepe şirketinin, altın madeni çıkartmak üzere çalışma başlattığını hatırlatan Uçar, şirketin çalışmalar kapsamında 100 dönümlük arazide binlerce ağacı kestiğini söyledi. Siyanürün zararlarını ve Uşak Eşme’de neler yaşandığını bildiklerini kaydeden Uçar, bu tehlikeye karşı birçok eylem yaptıklarını, son olarak ise madenin bulunduğu saha önüne çadır kurarak nöbet tuttuklarını söyledi.

‘GEÇMİŞTE NASIL DİRENDİYSEK YİNE DİRENİRİZ’

“Fatsa ve Ünye halkı, geçmişte nasıl ki karaborsacıya ve tefeciye karşı direndiyse bugün de doğasına göz diken sermayenin karşısında gerektiği gibi durmayı da bilir” şeklinde konuşan Uçar, 14. gününe giren çadır direnişini selamladı. Direniş çadırında nöbet tutanların üzerinde baskı ve sindirme politikalarının sonuçsuz kalacağını belirten Uçar, siyanürle işletilen altın madenin bir an önce kapatılmasını istediklerini bildirdi.

Sivas, Kangal, Bakırtepe Çevre Platformu’ndan Hacer Elçin , “Birlikte olursak bu uygulamalara izin vermeyeceğimi çok iyi biliyoruz. Siyanürcü şirketler akıllarını başlarına alsınlar” dedi. Siyanürü topraklarına asla karıştırmayacaklarını ifade eden Elçin, “Birlikte mücadele edeceğiz. Fatsa, Kangal, Türkiye, dünya siyanüre karşı, siyanürcü şirketlerde bunu böyle bilsinler” dedi.

Eyleme destek veren sanatçı Mehmet Gümüş de, siyanürcü şirketler Fatsa’dan gidene kadar mücadeleyi sürdüreceğini belirtti. Güneş, eyleme katılanlarla birlikte Fatsa yöresine ait Hekimoğlu türküsünü söyledi.