(Diken – 10 Kasım 2014)

Manisa’nın Yırca köyünde binlerce ağacının yok yere kesilmesinin başlıca sorumlusu hükümet ve şirket sorumluluğu birbirine attı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, hükümet olarak meselenin tarafı olmadıklarını belirterek, zeytinlerin kesildiği alana yapılacak termik santral için, “Proje Kolin şirketinin projesi” dedi. Kolin yetkilisi ise söz konusu projenin, tamamıyla hükümetin enerji politikası doğrultusunda ve baştan sona hükümetin bilgisi ve onayı dahilinde yürütüldüğünü söyledi.

Kolin, projeyle ilgili hukuki sürecin tamamlanmasını beklemeden 7 Kasım günü Soma ilçesindeki köyde 6 bin zeytin ağacını bir iki saat içinden kökünden sökülmüş, kıyıma direnen köylüleri de özel güvenlikçilere darp ettirmişti. Aynı günün akşam saatlerinde ise Danıştay, projenin yürürlüğünü durdurmuştu.

Danıştay bugün yayınladığı gerekçeli kararında ise hem idareyi hem şirketi ‘mahkum etmiş’, sadece termik santral projesinin değil, projeye idari kılıf oluşturan bakanlar kurulu kararını da hukuka uygunsuz bularak geçersiz ilan etmişti.

Arınç topu Kolin’e attı

Arınç, Danıştay kararına ilişkin şöyle konuştu: “Yargı kararlarına uymak zorundayız. Biz burada bir taraf değiliz. Danıştay’ın kararı gereğince şirkete düşen bunun gereğini yerine getirmektir. Enerji ve Tarım Bakanlığı’yla bunu takip etmek zorundayız” dedi.

Oysa Danıştay’ın önündeki davada, davalılardan biri doğrudan başbakanlıktı. Zira söz konusu zeytinlik alan için 21 Nisan 2014’te ‘acele kamulaştırma’ kararı alan bizzat hükümetti. Ayrıca ihale Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) tarafından yapılmış,  diğer davalı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) ön lisans belgesi, Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ise ‘ÇED olumlu’belgesi verilmişti.

Öte yandan Arınç, “Türkiye’de bazı bölgeler hükümetimizin verdiği destek nedeniyle her taraf zeytin tarlası olmuştur. Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolmuştur. Ama Türkiye’nin enerjiye de ihtiyacı var” ifadelerini kullanmaktan da geri durmadı.

Kolin de topu hükümete attı

Arınç’ın açıklamarından hemen sonra CNNTürk’teki Tarafsız Bölge programına katılan Kolin Enerji Grubu Sorumlusu Murat Aydın ise bu projenin devlet onaylı olduğuna dikkat çekti. Aydın ayrıca hükümet tarafından kendilerine ‘acil yatırım’ olması gerektiğinin belirtildiğini söyledi.

Kolin yetkilisi, ilgili bakanlıklardan ön lisans ve ‘ÇED olumlu’ raporuna atıfta bulunarak, “Bu proje Kolin şirketinin projesi değil, devletin projesidir. İhaleyi şirketimiz kazanmıştır”diye konuştu.

Oysa Kolin, davalı olmamakla birlikte davaya müdahil olarak katılmış ve projeyi savunmuştu.