(Diken – 12 Kasım 2014)

Üçüncü havalimanı ve üçüncü köprü gibi İstanbul’un kalan son doğal alanlarını tahrip eden projeler ilerledikçe şehre inen yabandomuzlarına yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin “Oluyor bunlar. Böyle bir magazinsel şeyler…”sözlerinin ardından bir ‘şakacı’ tavır da Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’ndan geldi.

Domuzların domuzluğu

Eroğlu, şehre kadar inip Boğaz’da yüzerken yakalanan yabandomuzlarına yönelik, “Domuzlar da yapmış bir domuzluk yani” dedi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan ve Turan Yılmaz’ın haberine göre sorunun mega projelerden değil domuzların sayısının artmasından kaynaklandığını iddia eden Eroğlu, bununla da yetinmeyip doğal dengeyi bozmamak için başka muhtelif yerlere 18 milyon ağaç diktiklerini belirtti.

Bakanlık her şeyi yapmış

Eroğlu, bakanlık olarak yerleşim yerlerine inme nedenlerini araştırdıklarını ancak yabandomuzların şehre inmesinin biraz da yırtıcı sayısının azalmasından ileri geldiğini savundu.

Bakan şöyle devam etti: “Biz yaban hayvanları yerleşim yerlerine inmesinler diye bulundukları yerlere yiyecek bırakıyoruz. Hatta ulaşamadığımız yerlere helikopterlerle et ve yiyecek atıyoruz. Yabani meyve ağaçları dikiyoruz. Domuzlar da yapmış bir domuzluk yani. Bakanlık olarak bir yere bir şey yapılacaksa, yaban hayvanları için ekolojik köprü şartı getiriyoruz. Buna göre izin veriliyor.”

‘Enerji lobisinin gazına gelmeyin’

Türkiye’nin dört yanında eylemlere sahne olan hidroelektrik santrallarıyla ilgili de konuşan Eroğlu, HES karşıtı olanları da hükümetin sıkça kullandığı ‘lobi’ kavramıyla açıklayarak “Lütfen bu enerji lobisinin, doğalgaz lobisinin gazına gelmeyin” dedi.

Bakan, gittiği her yerde yerel halkın tepkisiyle karşılaştığını kabul etmek yerine HES’e karşı ‘belli grupların’ özel bir çalışma yürüttüğünü öne sürdü.

Eroğlu şunları söyledi: “Karşı çıkan niye çıkıyor? Dışarıdan doğalgaz alınca-verince karşı çıkmıyor değil mi? Çünkü doğalgaz lobisi bastırıyor. Doğalgaz alalım iyi ama suyumuz boşa aksın bizimle de alay etsinler; ‘Su akıyor siz bakıyorsunuz’ diye. Tespit ettik, o karşı çıkanlar başka yerden gelenler. Belli grup var. Bunlar oradan oraya dolaşıyor, kimi zaman Artvin’e gidiyor, kimi zaman Rize’ye, kimi zaman Trabzon’a. Tokat’takileri bilemiyorum. Lütfen bu enerji lobisinin, doğalgaz lobisinin gazına gelmeyin.”

‘Villada oturuyorlar’

HES’lerin doğal alanı tahrip etmediğini savunup, zaten HES’e ayrılan alanın da son derece kısıtlı olduğunu öne süren Eroğlu, devamında ise hayli ilginç konuştu: “Yaptığımız barajlara gidin, Hasankeyf muhteşem oluyor. Anamur Alaköprü’deki baraj içinde yapılan köyler nasıl, villada oturuyorlar kardeşim. Ilısu köyü, tamamen haraptı, şimdi bin metrekare içinde iki katlı villada oturuyor. Depreme karşı koruyoruz. Asla mağdur etmiyoruz.”