(Olgu Kundakçı / BirGün, 12 Kasım 2014)

Arkeoloji Müzeleri, Yedikule Bostanları’nı yıkan park projesi için UNESCO Dünya Miras alanı olan kara surlarının dibinde denetimsiz kazı yapıldığını tespit etti. İzinsiz inşaat durduruldu

Tarihi Yedikule Bostanları’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yürütülen park projesinin inşaatı için UNESCO Dünya Miras alanı olan kara surlarının dibinde yapılan kazıların Arkeoloji Müzeleri’nden izinsiz yapıldığı tespit edildi.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri uzmanları, Arkeologlar Derneği’nin ihbarı üzerine projenin havuzu için sur dibinde açılan geniş çukurları yerinde inceleyerek yapılan izinsiz kazıyı 2 No’lu Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na bildirdi. Denetimsiz yapılan kazı çalışması geçen Pazartesi günü durduruldu. Ancak bostan arazisinde iş makineleriyle yapılan çalışmalar dün devam etti. Şantiye görevlileri alanda kazı yapmadan inşaat çalışmalarına devam ettiklerini öne sürdü.

İZİNSİZ KAZI İLK DEĞİL
2863 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Kanunu’na göre Tarihi Yarımada’da yapılacak kazıların Arkeoloji Müzeleri’nin denetiminde yapılması gerekiyor. Park projesinin yüklenicisi Efor Yapı ise inşaat çalışmalarını Arkeoloji Müzeleri’nin denetiminde yapmak yerine serbest arkeolog gözetiminde yürüttü.

Yedikule Bostanları’nı geçen yıl molozlarla kaplayan kazı ve dolgu çalışmaları da Arkeoloji Müzeleri’nin denetiminde yapılmamış, Arkeologlar Derneği yapılan inşaat çalışmalarının arkeolojik dokuyu tahrip ettiğini tespit etmişti.

bos2

NE OLMUŞTU?
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Fatih Belediyesi’nin park projesi için geçen yıl yıkılarak molozlarla kaplanan Yedikule Bostanları’nda bir haftadır iş makineleri çalışıyordu. İnşaat çalışmaları kapsamında projenin süs havuzu için geniş bir çukur açılarak, zemine beton dökülmüştü. İçinde yüzlerce yıllık su kuyuları ve taş havuzları barındıran bostanlar için yapımına başlanan park projesi UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirası’nın Korunması’na Dair Sözleşme kapsamında İ2011’de hazırlanan ve tarihi kara surlarına bitişik alanda mevcudiyetini sürdüren bostan alanlarının korunmasını ön gören Tarihi Yarımada Yönetim Planı’na aykırı.