(Birgün – 14 Kasım 2014)

Termik santral inşa etmek için Yırca’da yapılan zeytin ağacı katliamına yönelik tepkiler sürerken, bir zeytin tartışması daha patlak verdi.

‘Her türlü yaban ağacının meyvelerinin toplanması ve sökülmesi yasaktır’ kuralına karşılık Aydın’ın Kuşadası ilçesindeki Dilek Yarımadası Kalamaki Milli Parkı’ndaki yabani zeytinlerin toplanması için ihale yapılacağının duyurulması çevrecileri ayaklandırdı. Çevreciler bunun zeytinle sınırlı kalmayacağını ve doğal döngüye zarar verileceğini savundu.

Milli Park, birçok ulusal ve uluslararası sözleşmeyle korunuyor.

‘DOĞAYI, ONU KORUMAKLA GÖREVLİ OLANLARA KARŞI KORUYORUZ’
Milli parkların anayasası olarak bilinen Uzun Devreli Gelişim Planı’nı hatırlatan Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, her türlü yaban ağacının meyvelerinin toplanması ve sökülmesinin yasak olduğuna dikkati çekti. Sürücü, “Doğayı koruması gerekenler doğayı tahrip etmeye, vatandaşlar ise doğayı onu korumakla yükümlü olanlardan korumaya çalışıyor” dedi.

‘SIRA DİĞER AĞAÇLARA DA GELECEK’
Toplanacak zeytinin verilecek zarara değmeyeceğini belirten Sürücü, şu ifadeleri kullandı; “Kuşadası İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü uzmanlarının zeytinlerin toplanması konusunda olumsuz rapor verip, buradan toplanacak tüm zeytinin 800 kilogram olduğunu bundan sadece 150 litre yağ çıkarılacağı bildirdiği duyumunu aldık. Bunun için bırakın Türkiye’yi, dünyanın sayılı parklarından birini yok etmeye değer mi?”

Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı Mahallesi Muhtarı Mümin Altıntaş ise zeytinden sonra sıranın diğer ağaçlara geleceği uyarısında bulundu. Altıntaş, “Zeytinler emsal gösterilerek, defne, kekik, ıhlamur, adaçayı, kestane, keçiboynuzu, kapari ve deniz börülceleri toplanmak istenecek. Milli parkta çoğu hayvana yuva ve barınak olan bu ağaçların yok edilmesinin önü açılacak” diye konuştu.