(KOS Medya – 14 Kasım 2014)

Dün Atatürk Havalimanı’nda yeni park alanlarının açılışına katılan Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan, 3. Havalimanı için “bizim olmazsa olmazımızdır, her Türk vatandaşının bundan onur ve gurur duyması gerekir” şeklinde bir açıklama yaptı. Elvan’a göre, her bir sivil toplum kuruluşunun, medya kuruluşunun ve bu ülkenin her bir bireyinin onur duyacağı, gururlanacağı bir yatırım imiş 3. Havalimanı projesi.

“…Gelelim havalimanının yerine. Orayı görenler gördü. Bir bataklık konumunda. Onlarca çukur. Yıllarca orada kömür madenciliği yapıldı. Bu güne kadar kimin sesi çıktı? Hanginiz tepki gösterdiniz? Kimler tepki gösterdi? Yıllarca oralar oyuldu. Bataklık haline dönüştürüldü. İşte biz bu bataklığı gerçek anlamda bu ülkenin yararına sunuyoruz. Yaptığımız şey bu. Bir çok yeri inanın girilemeyecek konumda .Oralar bir düzene sokulacak ve bir anlamda . Burası hem Türkiyemizin, hem de tüm dünyanın hizmetine sunulacak bir havaalanı…”

Neden olmasın? İktidara göre bataklık ve atıl bir alanın ülke ekonomisi için, kalkınmanın garantisi için 3. Köprü’ ye kardeş bir havalimanı yatırımına konu edilmesi nasıl da gurur duyulacak bir mevzu. Diyor ki Ulaştırma Bakanı “bu ülkenin hayrına bir şeyler söylemek isteyenlerin, 3. Havalimanı’nın arkasında durmaları gerekir, karşı çıkanları anlamakta zorluk çekiyorum.”

Bu kadar zorluk çekmeye mahal vermemek adına şunu soralım: bırakalım bu ülkenin hayrını, İstanbul için Marmara için insan için olmazsa olmazımız su ve nefes değildir de nedir? Havalimanı, köprü, yeni şehir, kanal, villalar, projeler… bu kadar usulsüzlük içerisinde sürdürülen tüm bu “gurur duyulası yatırımlar” nasıl bir gelecek vaat ediyor bizlere?

Oysa ki bataklık halde, yıllarca madenlerle oyulmuş bu “atıl alan” için endişelenenlerin gerçekte yapması gereken; kuşkusuz Kuzey Ormanları ekolojisinin güvence altına alınması, varlığını iddia ettikleri ve arkasına sığındıkları mevcut tahribatın geri döndürülmesi olamaz mıydı?

Biz yaşam savunucularının “olmazsa olmazı” ne yoldur, ne havalimanıdır, ne köprüdür, ne plazadır! Gurur duyacağımız yatırımlarınız ne orman katletmelidir, ne cana kast etmelidir, ne de rant gözetmelidir! “Olmazsa olmaz” olan sadece ve sadece Kuzey Ormanlarının kendi doğal mahremiyetinde yaşaması ve yaşatmasıdır.

Farkında olmasalar da 3. Havalimanı ve 3. Köprü savunucularının da olmazsa olmazları bunlardır; su ve nefes.