(Diken – 16 Kasım 2014)

Muğla Bölge İdare Mahkemesi, Bodrum’da yapılması planlanan Akyar Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. “RES’lere değil doğal ve arkeolojik SİT alanlarının talan edilmesine karşıyız” diyen Bodrumlular Yalıkavak’taki Geriş RES projesinin iptali için de dava açmaya hazırlanıyor.

Arazisi kendi bilgisi dışında kamulaştırıldı

bodrum-res2

Bodrum’da, Yalıkavak mahallesine yapılacak Geriş Rüzgar Enerji Santrali ve Rüzgar Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından Akyarlar mahallesindeki Mandıra tepesine kurulması planlanan Akyar Rüzgar Enerji Santrali projeleri doğa savunucularını ayaklandırmıştı.

11 Kasım’da Geriş, bir gün sonra da Akyar RES için yapılan bilgilendirme toplantılarında çevreciler ve mimarlar tepkilerini dile getirmişti.

Bodrum’da RES isyanı yükselirken güzel haber Muğla Bölge İdare Mahkemesi’nden geldi. Arazisi kendi bilgisi dışında kamulaştırılan bir yurttaşın iki hafta önce açtığı davada mahkeme Akyar RES projesinin durdurulmasına hükmetti.

Hak ve adalet olmadan yapılan kamulaştırmaya karşıyız

 

Durdurma kararının, termik santral uğruna 6 bin ağacın kesildiği Yırca’da ‘acele kamulaştırmanın yürütmesini durduran’ Danıştay 6’ıncı Dairesi’nin kararıyla aynı tarihlere denk geldiğine dikkat çeken TEMA Bodrum Sözcüsü Haluk Ortaç, “Bizler RES’lere değil kurulacak yerdeki doğal ve arkeolojik SİT alanlarının talan edilmesine karşıyız” dedi.

Bodrum’daki 42 sivil toplum örgütünün alacağı karar doğrultusunda Yalıkavak’taki Geriş RES  projesinin de iptali için yargıya başvuracaklarını belirten Ortaç, “Çünkü 1500 yıllık tarihi bir köyün (Mahalleye dönüştürülen Sandıma) tepesinde rüzgar santrali olmayacağı gibi, hak ve adalet olmadan yapılan kamulaştırma çalışmalarına da karşıyız” diye konuştu.