(canakkaleolay.com – 18 Kasım 2014)

Çanakkale’de Radar Tepesi olarak bilinen Yağcılar Köyü civarındaki ağaçlık alanın tamamen kesilmesi kent halkının tepkisini çekti. Orman İşletme Müdürü Metin Uygun’un “Amenajman planları çerçevesindeki gençleştirme” çalışması olarak açıkladığı durumun, gençleştirme ile nasıl bir ilgisinin olduğu merak ediliyor. Ağaç kesim çalışmalarının yapıldığı alanı gören Çanakkaleliler, “Böyle gençleştirme mi olur? Bunun adı katliam” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Yağcılar Köyü üzerinde, Radar Tepesi olarak da bilinen ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi yolu üzerindeki ormanlık alanda yapılan çalışmalar tepki çekiyor. Yüzlerce ağacın “gelişi güzel” kesildiği alandaki görüntü “içler acısı” olarak yorumlandı. “gençleştirme çalışması” adı altında bölgede hiç ağaç bırakılmazken, bunun nasıl bir gençleştirme olduğu merak ediliyor. 11 Şubat 2014 tarihli gazetemizde konuyu gündeme getirmiş ve Çanakkale Orman İşletme Müdürü Metin Uygun’un açıklamalarına yer vermiştik. Ağaçların işaretlendiği dönemdeki kaygıları aktardığımız Uygun, gazetemize “Bu alanda, 20 yıllık amenajman planları gereği, gençleştirme çalışmaları yapılıyor. Bu amenajman planları gereği, peyderpey programımızı uyguluyoruz. Bu yıl toplam 154 hektarlık programımız var. Bu yıl oradaki bölüme denk geldi. Kemel’de var, Bodurlar’da var, İntepe’de var. 2014 programında 180 dönümlük alan kesilecek. Yani birden bire boşaltma değil de peyderpey yıl yıl kesimler olacak. Kesilen ağaçların yerine ise fıstık çamı, badem ve ceviz gibi köylüye ekonomik getirisi olan ağaçlar dikilecek” açıklamasını yapmıştı.

çanakale radar 3

Böyle gençleştirme mi olur?
Orman İşletme Müdürü Metin Uygun, yaklaşık 10 ay önce gazetemize “Amenajman planları çerçevesindeki gençleştirme çalışması” dese de ortaya çıkan durum kentlileri tedirgin etmeye yetti. Çanakkaleliler, “Böyle gençleştirme mi olur? Bunun adı ‘vahşet’tir, ‘katliam’dır” tepkisini gösterdiler. Özellikle dün gün boyu sosyal medya üzerinde çekilen fotoğrafları paylaşan vatandaşlar, yetkililere sert tepki gösterdiler. Çalışmaların derhal durdurulması isteyen vatandaşların ortaya atılan çeşitli iddialara da cevap verilmesi gerektiğini istediler.

çanakkale - radar1
Alan imara mı açılacak?
Ağaçların kesildiği alanın genişliği insanların aklına çeşitli kuşkuları da düşürürken, yetkililerden konuyla ilgili detaylı açıklama yapılması istendi. Özellikle alanın, “Orman vasfını yetirmiş alan” olarak görülerek, imara açılabileceği endişesini taşıyan vatandaşlar, çalışmalara bağlı olarak gelişen kaygıların bir an önce giderilmesini istediler.

Çevre Platformu neden sessiz?
Çanakkale Çevre Platformu tarafından, başta Kazdağları’nda talana ve yakın zamanda Yırca’daki zeytin ağaçlarının kesilmesine yönelik verilen haklı ve doğru tepkilerin, Radar Tepesi için de hissedilmesi gerektiği belirtildi. Radar Tepesi ile ilgili yapılan çalışmalar kapsamında Çevre Platformu’nun sessiz kalması da eleştiriye neden olurken, çevrenin ve doğanın bir bütün olduğu, buradan hareketle de böylesi alanların korunmasını dönük olarak da politika geliştirilmesi gerektiği ifade edildi.
çanakkale radar 4