İstanbul’un Kuzey Ormanları’nda yaşamı katleden mega projelerin yıkıcı etkileri belirgin hale gelirken, Marmara Bölgesi’nin tümüne yönelik saldırılar yoğunlaşıyor. Marmara Bölgesi’ndeki tüm canlı yaşam, 1970’ler sonrasındaki ikinci büyük ekolojik krize sürükleniyor.

Ama saldırının olduğu her yerde direniş ve dayanışma da büyüyor. İğneada’da termik ve nükleer santrale direnenler İstanbul’da mega projelere karşı mücadele edenlerle dayanışma bağları kuruyor; suyu kuruyan Sapanca Yalova’ya elini uzatıyor; zeytinliklerini savunmak için gece nöbeti tutanlar korusunu korumak için nöbet tutanlara dayanışma mesajı gönderiyor. Marmara Bölgesi’ni hep birlikte savunacağımız bir direniş ağı, büyüyen dayanışmamızla mümkün hale geliyor.

Kuzey Ormanları Savunması ve İstanbul Kent Savunması, tüm Marmara halkını,

Aralık ayı sonunda bölgemizdeki onlarca doğa, çevre ve kent direnişini birleştiren ortak bir bölge mitingi düzenlemeye;

Miting örgütleme sürecinde bölge ve iller düzeyinde yapılacak toplantılar, oluşturulacak sosyal medya araçları, toplantı ve sokak etkinlikleriyle Marmara’nın büyük illerinden orta ölçekli kasabalarına ve köylerine dek uzanan ortak bir dayanışma ve savunma ağı kurmaya çağırıyor.

Bu amaçla geçen hafta Kocaeli ve Bursa’da düzenlenen toplantılardan sonra bu hafta:

22 Kasım Cumartesi günü saat 15.00’da Kocaeli’nde  (TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi Tarihi Taş Bina, facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/738744669553293)

22 Kasım Cumartesi günü saat 19.00’da İstanbul’da (Kuzey Ormanları Savunması mekanı, Nane Sokak 7/3, Beyoğlu)

23 Kasım Pazar günü saat 14.00’da Çanakkale’de (Çanakkale Eğitim-Sen Şubesi toplantı salonu; facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/543683935763131)

Şehirlerimizi, yaşamı ve Marmara’yı hep birlikte savunmak için toplanıyoruz!

 

İSTANBUL KENT SAVUNMASI

KUZEY ORMANLARI SAVUNMASI