(sendika.org – 21 Kasım 2014)

EMBA A.Ş’nin Trabzon Tonya’ya yapmayı planladığı çimento fabrikasına Danıştay’dan da onay çıkmadı. “Evet istemezükçüyüz” diyerek yapılacak çimento fabrikası ve taş ocaklarına karşı mücadele veren Tonyalılar, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın hedefinde olmuştu

EMBA A.Ş. tarafından Trabzon Tonya’ya yapılması planlanan çimento fabrikasına Danıştay’dan da onay çıkmadı. Fabrika için verdiği ‘ÇED olumlu’ kararı Trabzon İdare Mahkemesi’nde iptal edilen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararı Danıştay’a taşımış, yürütmenin durdurulmasını istemişti. Danıştay 14. Daire, bakanlığın temyiz dilekçesinde ileri sürdüğü nedenlerin, kararın yürütülmesinin durdurulmasını gerektirecek nitelikte bulmayarak reddetti. Böylece ÇED raporu geçersiz hale geldi. Tonya Haber’in haberine göre, Yeniden ÇED raporu alınmasının gündeme gelebileceğini belirten Avukat Nedim Şenol Çelik, “Mevcut arazi koşullar dikkate alındığında Bakanlığın buraya yeniden ÇED raporu vermemesi gerekir. Özellikle Doğankaya’daki Şahinkaya taş ocakları için bilirkişi raporu net. Raporda, oraya taş ocaklarının kesinlikle konulmaması gerektiği belirtiliyor” dedi.

15633_243160872482137_1717712577_n

“ÇED raporu düzmece ve masa başında hazırlanmış”

Trabzon Çevre Platformu adına konuşan Bekir Uzunoğlu, karardan memnuniyet duyduklarını belirterek şunları söyledi: “ÇED raporunun düzmece ve masa başında hazırlandığını baştan beri söylüyorduk. Çevreyi katlatecek bir felaket projesini istemediğimizi ısrarla ortaya koymuştuk. Şimdi, hukuk bizi haklı çıkardı. Bizi, çeşitli ifadelerle suçlayanların, eleştirenlerin ne diyeceklerini merak ediyoruz. Hani, taş ocakları ve çimento fabrikası çevreye zarar vermezdi. Bunu savunuyorlardı. Tonya’ya yatırım gelmesine biz engel oluyorduk. Biz ‘istemezükçü’ idik. Tonya’ya yapılması gereken hizmetleri bir bir anlattık. Ancak, bizim önerdiğimiz hizmetlerde rant yok. Halkın tümüne hizmet var. O yüzden aynı düşünceleri paylaşmamız zor. Danıştay’ın kararından son derece memnun olduk.”

cayirbag-tonya2

Bayraktar: “O karşı çıkanlar elemine edilmeliydi”

Bölgeye yapılacak çimento fabrikası ve taş ocaklarına karşı mücadele veren Tonyalılar, Tonya Çevre Platformu’nda bir araya gelmiş, bölgelerinde düzenledikleri kitlesel mitinglerin yanı sıra mücadelelerini TBMM önüne, açtıkları dört ayrı dava ile de mahkemelere taşımıştı. “Evet istemezükçüyüz” diyen Tonyalılar mücadeleleriyle dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın hedefinde olmuştu. Nisan 2013’te, Trabzon Valiliği’nin düzenlediği 2013 yılı İl Koordinasyonları toplantısında, Tonyalıların direnişi karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını söylemişti.

Bayraktar, fabrikanın Trabzon için büyük bir yatırım olduğunu söylerken “Madem bu yatırıma karşı çıktılar, bundan sonra Tonya ile ilgili yatırımları da ben imzalamayacağım” diyerek köylülere tehditler savurmuş, “Birileri ona karşı çıkıyor ve o karşı çıkanlar da Trabzon’da elemine edilmiyor. Halbuki Trabzon insanı, Tonyalı kardeşlerimiz o karşı çıkanları absorbe, elemine etmeliydi” diyerek hedef de göstermişti.

“Bayraktar’a Tonya’dan seslenmek istiyoruz, ne oldu da karşı çıkıyorsunuz?”

Platform üyelerinden Hasan Kalyoncu, Danıştay kararı ellerine ulaştığı gün Bayraktar’ın fabrikayla ilgili basında yer alan açıklamasına dikkat çekti. Bayraktar, fabrikanın kurulmamasının ‘lobi’lere bağlamış, arkasında “Trabzon’da Türkiye’nin en pahalı çimentosunu satan anlayış” olduğunu söylemişti. “Çevrecilerin bu konuda hassasiyetler maalesef kullanıldı” diyen Bayraktar,  Trabzon’daki çimento fabrikasının kaldırılması için de halkı sivil itaatsizliğe çağırmıştı.

tonya3

Kalyoncu, “Eski Bakan, ‘Her gün çimentonun önünde yüzlerce kişi gösteri yapmalı. Şehri kirletiyor, havamızı zehirliyorsun diye. Ama kimsenin kılı kıpırdamıyor. Biri çimentonun önünü gitse bu protestosunu yapsa ben de ona katılacağım’ diyor. Eski Bakan Bayraktar’a Tonya’dan seslenmek istiyoruz: Siz hangi lobiden destek alıyorsunuz? Tonyalılar yaşama alanlarına sahip çıkarken onları absorbe etmeyi, elemine etmeyi öneriyordunuz. Tonya’yı silmiştiniz. Tonya’dan gelecek bir işe imza atmayacaktınız. Şimdi, ne oldu da siz de çimento fabrikasına karşı çıkıyorsunuz? Ama zararın neresinden dönerseniz kârdır. Doğruyu bulmak da bir erdemdir. Ancak, Trabzon’un Değirmendere’sine nasıl bakıyorsanız, Tonya’ya da öyle bakın, çevre katliamlarının tümüne karşı çıkın” dedi.

Halkı sivil itaatsizliğe çağıran Bayraktar, 19 Ekim 2013’te Kurban Bayramı için gittiği Trabzon’da Tonya halkı tarafından “Bizi satmaya, fiyat biçmeye mi geldin” diye protesto edilmeye tahammül edememiş, 11 kişiye “devlet büyüklerine alkışlarla ve sözlü olarak hakaret ettikleri” iddiası ile soruşturma açılmıştı.