(KOS Medya – 21 Kasım 2014)

Sarıyer-Zekeriyaköy Füze Üssü arazisinde, TOKİ tarafından “Siyah Kalem” adlı firmaya taşere edilen ve orman ve ormana bitişik yeşil ve kamusal alan nüzerine binin üzerinde villanın yapımının planlandığı projeye karşı Sarıyer Kent Dayanışması tarafından bir protesto eylemi gerçekleştirilecek. Açtığı ilk davada Danıştay’dan yürütmeyi durdurma alan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi’nin revizyon yapılan projeye açtığı ikinci dava sürerken şirket alanın etrafını çevirerek kepçelerle yol açmaya başladı. Sarıyer Belediyesi ise projenin bir bölümü olan 462 villa için ruhsat onayı vermiş durumda.

7b38fbfb78240b4751c1b2799520fe41

 

Fotoğraflar: KOS Medya

Fotoğrafta kırmızı çizgiyle gösterilen alan proje sahası. Mavi alanın dışında ise park, sağlık, eğitim, ibadethane ve ticaret alanları planlanmış. Sarıyer Kent Dayanışması geçtiğimiz Çarşamba günü KOS ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi temsilcilerinin de katıldığı toplantıda, 22 Kasım Cumartesi 12.00’da Zekeriyaköy’de kamuya ait bu alanın önünde Çevre Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, Siyah Kalem ve Sarıyer Belediyesi’ni protesto eden bir basın açıklaması yapma kararı aldı. Kuzey Ormanları Savunması’nın da destek vereceği eylemin çağrı metni şöyle;

“Zekeriyaköy: Ormana Proje Yapılmaz!

Zekeriyaköy’de 600 dönümlük yeşil ve orman arazisine 1500 konut ve AVM yapacaklar. Danıştay’ın iptal ettiği projeyi hile yoluyla yenileyen Toki, Emlak Konut ve Siyah Kalem adlı şirketler eliyle doğayı betonlaştıracak. Bu doğa kıyımı ve orman yağması bir an önce durdurulmalıdır.

Projenin bir bölümü olan 462 konut için onay veren Sarıyer Belediyesi tüm ruhsat işlemlerini iptal etmelidir. 3.köprü ile süren doğa yağmasını protesto etmek ve tarafları uyarmak için tüm doğa severleri 22 Kasım Cumartesi günü saat 12.00’de Zekeriyaköy’de buluşmaya ve bu kıyımı durdurmaya çağırıyoruz.

Sarıyer Kent Dayanışması”

zek1