(Murat Eğilmez / aljazeera – 25 Kasım 2014)

Edirne’de 75 yaşındaki Kıymet Peker’in, iş makinesinin önünde durarak yıkımını engellediği çocuk parkıyla ilgili mahkeme kararı belli oldu. Edirne İdare Mahkemesi, parkın yıkılmasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Türkiye, Kıymet Peker’i, Edirne’de bir çocuk parkının yıkımına engel olmak için iş makinesinin önünde durduğu görüntülerle tanımıştı. Verdiği mücadeleyle parkın yıkımını engelleyen 75 yaşındaki Kıymet Peker için güzel bir haber de yargıdan geldi.

Edirne İdare Mahkemesi, “Çocuk parkının yıkılması kamu yararına uygun değildir” diyerek, belediyenin kararının hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Oy birliğiyle alınan kararda, bölgedeki kamu ve yeşil alan ihtiyacını karşılayan dava konusu parselin ticaret alanına dahil edilmesinin kamu yararına uygun olmadığı yönünde görüş bildiren bilirkişi raporuna atıfta bulunuldu.

Bahsi geçen alanın ticaret bölgesine dahil edilmesine ilişkin 05.06.3013 tarihli Edirne Belediye Meclisi kararının, İmar Kanunu’nun ilgili esasları çerçevesinde şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığından hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır.” denildi.

kıy1

Yapı ruhsatı da hukuka aykırı

Ayrıca kamu alanı niteliğinde bulunan söz konusu alan için hukuka aykırı olan imar planı değişikliğine dayanılarak yapı ruhsatı verilmesine ilişkin belediye imar işleri müdürlüğünün işleminde de hukuka uygunluk bulunmadığı vurgulandı.

Kararı başta Kıymet Peker olmak üzere tüm semtin büyük bir sevinçle karşıladığını belirten davacı mahalle sakinlerinden Süleyman Sır, büyük bir yanlışın önüne geçilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Mahkeme kararı çok açık. Yapılan işlem kamu yararına aykırı. Temyiz hakları var ama belediyenin bu kararı temyiz edeceğini düşünmüyorum. Yeni Belediye Başkanı davanın başından beri yanımızda tavır sergiledi.

Sembol park oldu

Sır, Kıymet Peker’in dozerin önündeki direnişiyle gündeme gelen parkın, yeşilin korunması anlamında Türkiye’nin sembol parklarından biri haline geldiği ve artık burada bir inşaat yükselebileceğini düşünmediğini ifade etti.

Burada eski belediye meclisinin aldığı inşaat ruhsatı kararının iptali söz konusu. Davalı olan belediye, müteahhit firmanın yapacak bir şeyi yok, olaya müdahil ya da taraf değil. Ben ve Kıymet Teyze’nin damadı Ahmet Yalçınkaya, mahalleli adına belediyeyi dava etmiştik. Yaptıkları işlerin hukuka aykırı olduğunu iddia ettik, mahkeme de bizi haklı buldu.

Kıymet Teyze faktörü

Davayı Kıymet Peker’in direniş görüntüleri sayesinde kazandıklarını belirten Sır, dava sürecini ise şöyle anlattı:
30 Mart yerel seçimlerinin olduğu tarihti. Cuma günü buradaki oyun aletlerini söktüler. Olayı kurcalayınca müteahhit firma yetkilileri bana telefonla ulaştı. ‘Sizi yanlış bilgilendiriyorlar burası kamu değil, şahıs arazisi, biz buraya inşaat yapacağız’dediler. Ben de ‘Durun bakalım, acele etmeyin, eğer hakkınız ise zaten istediğinizi yaparsınız ama 18 yıldır park olarak kullandığımız bu yeri kaybetmek istemiyoruz’ dedim. Mücadele edeceğimizi söyledim. Seçimden hemen sonra pazartesi dozerle geldiler, tepki gösterdik, polis çağırdılar. Onlara da izah ettim, ‘Buranın dokusunu bozarak avantaj sağlamaya çalışıyorlar’ dedim. Bunun üzerine çarşambaya kadar müsade edeceğini söyledi. Kalabalık dağılır dağılmaz, öğleden sonra dozerle gelmişler. İşte o sırada da tesadüfen kız kardeşine giden Kıymet Teyze’miz sahneye çıktı ve kurtarıcımız oldu.