(Evrensel – 29 Kasım 2014)

Adıyaman’da, Koçali Köyü yakınlarına yapılacak baraj inşaatına tepki gösteren köy sakinleri, protesto için Adıyaman-Malatya karayolunu trafiğe kapattı.

Merkeze bağlı Koçali bölgesinde yapılacak olan Koçali Barajı çevresinde bulunan Koçali, Çatalağaç, Bağlıca, Ağaçkonak, Sakallı ve Gökçay köyü sakinleri, köylerinin sular altında kalacağınısöyleyerek Adıyaman-Malatya yolunun 35’inci kilometresinde toplandı. Ellerinde dövizler taşıyan ve baraj yapılmasını istemediklerine dair sloganlar atan 200 kişilik kalabalık daha sonra karayolunu oturarak ulaşıma kapattı.

Uzun araç konvoyunun oluştuğu yolda jandarma güvenlik önlemi alırken, köy sakinlerinin bir araya gelmesiyle kurulan Koçali Barajına Karşı Ortak Mücadele Platformu adına konuşan Mehmet Ergün, şunları söyledi:
“Devletin bu projedeki ısrarının bir başka sebebi olduğunu bu projenin temel amacının tarımsal sulama kalkınma olmadığı, arka planında farklı amaçların olduğu gayet acıktır. Bu bölgede bu projede ısrar edenler büyük toprak sahipleri ve onların siyasi ortaklarıdır. Devletin bu projelerdeki ısrarı asimilasyon yoluyla yok edemediği kendisine ait olmayan dilleri, inançları ve kültürleri yok etmektir. Burada hedeflenen mevcut coğrafyanın insansızlaştırılarak binlerce yıllık dili, inancı doğal ve kültürel mirası yok etmektir. Kısaca bu proje bir ekolojik ve kültürel soykırım projesidir. Bizler Koçali barajı mağdurları olarak neye mal olursa olsun topraklarımız, yaşam alanlarımızı, mezarlarımızı, dini mekanlarımızı ve kültürel mirasımızı bu basit ve rantçı projeye kurban etmeyeceğiz. Demokratik direnme hakkımızı sonuna kadar kullanarak bu projenin hayata geçmesini engelleyeceğimizin herkes tarafından bilinmesini istiyoruz.”
Yaklaşık 1 saat süren eylem, baraj karşıtı köylülerin jandarma tarafından ikna edilmesi ile sonlandırıldı ve yol ulaşıma açıldı.