(karsigazete.com – 30 Kasım 2014)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için çalışma ofisi olarak hazırlanan tarihi köşkün bahçesindeki 300’e yakın ağaç kesildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için çalışma ofisi olarak hazırlanan tarihi köşkün bahçesindeki 300’e yakın ağaç kesildi.

İMARA AYKIRI RESTORE

Cumhurbaşkanlığı çalışma ofisi olarak kullanılmak üzere restore edilen Çengelköy sırtlarında bulunan Vahdettin Köşkü’nün Boğaziçi Kanunu’na aykırı bir şekilde restore edildiği ortaya çıktı.

EN AZ 300 AĞAÇ KESİLDİ

Üç yılda yapılan çalışmalar sonucu çehresi baştan sona değişen köşkün bahçesinde 300 ağacın yeni yapılaşma nedeniyle kesildiği ileri sürülüyor.

Zaman’ın haberine göre, Vahdettin Köşkü’nün, 2009 yılı imar sınırları ve restorasyon bitiminden sonraki durumunu gösteren uydu fotoğrafları, vahameti gözler önüne seriyor.

KURALLAR HİÇE SAYILMIŞ

2011 yılında aslına uygun bir şekilde restore edilmek amacıyla yıkılan Vahdettin Köşkü’nün etrafında bulunan 300 kadar ağacın kesilmekle kalmamış Boğaziçi İmar Kanunu gereği aynıyla ve binaların yerinde restorasyonu zorunluluğu bulunurken bu kural hiçe sayılmış.

Restorasyon ile köşkün çevresinde ciddi değişikliklere kapı aralanmış. Boğaziçi öngörümün bölgesinde bulunması, tarihieser hüviyeti nedeniyle çok hassas restorasyon kuralları uygulanması gerekirken, bölge ‘resmi alan’ statüsüne alınmak suretiyle adeta her türlü imar hukuksuzluğuna zemin hazırlanmış.